Tydzień z Niepodległą

W tygodniu poprzedzającym Narodowe Święto Niepodległości uczniowie klas: 4a,4b,6c,7a,7b i 7c na lekcjach historii śpiewali: ”Mazurka Dąbrowskiego”, „Rotę”, „My I Brygada” oraz „Wojenko, wojenko”. Pieśń patriotyczna towarzyszyła żołnierzom na polach bitew, była właściwie na wszystkich frontach i dodawała Polakom otuchy w trudnych momentach historii. Poprzez wspólne śpiewanie możemy oddać hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę. To, też kolejny sposób, na naukę historii, opisanej w polskiej piosence niepodległościowej. Na zajęciach, oprócz wspólnego śpiewania, uczniowie poznali historię powstania każdej z nich. Dowiedzieli się m.in. kiedy „Mazurek Dąbrowskiego” został uznany za hymn państwowy, jaka jeszcze pieśń pretendowała do tego miana. I dlaczego „My I Brygada” jest tak bliska Kielczanom. Karaoke Patriotyczne spotkało się z szerokim odzewem ze strony uczniów.

Na kolejnej lekcji historii klasy: 6c, 7a, 7b i 7c rozegrały Turniej Klasowy w 101.Rocznicę Odzyskania Przez Polskę Niepodległości”. Wszystkie grupy rywalizowały ze sobą w trzech kategoriach: „Łowcy historycznych gaf”; „My legioniści” oraz „Historia w los zaklęta”. W pierwszej dyscyplinie uczniowie otrzymali tekst, w którym musieliw ciągu 15 minutznaleźć błędy i je poprawić.

W drugiejjako legioniści mieli poskładać w całośćpocięty na linijki fragment przemówienia Józefa Piłsudskiego, wygłoszony 3 sierpnia 1914r. do I Kompani Kadrowej. A w ostatniej, losowali pytania – za każdą prawidłową odpowiedź zdobywali 3 pkt. Drużynyz największą liczbą punktówotrzymały oceny celujące za pracę na lekcji. Pozostali-oceny bardzo dobre. Podczas rywalizacji wszyscy chętnie pracowali i starali się udzielić jak najwięcej trafnych wyjaśnień.

Karaoke Patriotyczne i Turniej Klasowy przybliżyły wszystkim uczniom historię odzyskiwania przez Polaków niepodległości. W formie zabawy młodzi ludzie zdobyli najważniejsze informacje na ten temat.

Katarzyna Szostak nauczyciel historii