Niewidomi są wśród nas

Jak radzą sobie osoby niewidome w życiu codziennym mogły sprawdzić i zobaczyć dzieci z klasy 1a i 1b. Z wizytą do szkoły przybyły osoby niewidzące. Na początku spotkania uczniowie poznali pismo punktowe dla osób niewidomych, które stworzył francuski ociemniały nauczyciel – Louis Braille. Od jego nazwiska pismo to nazwano brajlem. Uczniowie mieli okazję napisać swoje imię na maszynie brajlowskiej. To nie było proste zadanie.
Następnie dzieci rozpoznawały kształty za pomocą dotyku. Nie lada wyczynem okazało się nalanie wody do szklanki z zasłoniętymi oczami.
Dzieci miały również możliwość poznać gry i zabawki, z jakich korzystają niewidomi.
Spotkanie zakończyło się prezentacją smartfona dostosowanego do potrzeb osoby niewidzącej.
Zajęcia przeprowadzili niewidomi, w towarzystwie osoby widzącej – pedagoga specjalnego.
Celem zajęć było uwrażliwienie na obecność osób niepełnosprawnych w codziennym życiu oraz akceptowanie tej inności. To praktyczne zapoznawanie ze światem osób niepełnosprawnych.

Kinga Kozieł
Elżbieta Lis