Spotkanie z Kombatantem

W dniu 20 września 2016 r. uczniowie klas trzecich naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawcami: Iwoną Kościelecką, Małgorzatą Kaszą, Ewą Nowak, Wiesławą Czekaj i Anną Jarczak, uczestniczyli w spotkaniu z kombatantem, żołnierzem AK i Powstania Warszawskiego – panem Jerzym Zawadzkim.
Spotkanie udało się zorganizować dzięki pomocy pani Barbary Kromer – babci ucznia z klasy III c, Czarka Kromera. Koordynatorkami spotkania były panie Ewa Nowak i Małgorzata Kasza.
Spotkanie rozpoczął dyrektor naszej szkoły – pan Jerzy Leśniok, przedstawiając  gości – pana Jerzego Zawadzkiego w mundurze galowym z licznymi orderami i towarzyszącą mu panią Barbarę Kromer.
Następnie wszyscy uczniowie odśpiewali żołnierską piosenkę pt. ,,Wojenko, wojenko”, perfekcyjnie wyuczoną przez wychowawców i panią Elżbietę Litwinek, nauczyciela muzyki.  Następnie pan Jerzy Zawadzki, były żołnierz Armii Krajowej i uczestnik Powstania Warszawskiego w okresie II wojny światowej opowiadał w przepiękny, ciekawy sposób o trudnych i niebezpiecznych wojennych czasach. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tą tematyką, żywo reagowali i zadawali pytania.
Na koniec reprezentanci klas w podziękowaniu wręczyli gościom bukiety kwiatów. To była prawdziwa lekcja historii, kształtująca właściwe postawy, charaktery i patriotyzm.
Tematyka ta nawiązuje do programu, który realizować będą trzecioklasiści -,,Edukacja w Miejscach Pamięci”, organizatorami są Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej i Muzeum Historii Kielc.

Małgorzata Kasza