etna

Szkolna Formacja Tańca Nowoczesnego ETNA

„Taniec jest najwznioślejszą, najbardziej wzruszającą, najpiękniejszą ze wszystkich sztuk, bo nie jest tylko prostą interpretacją czy wyobrażeniem życia; jest samym życiem.”

Havelock Ellis

Każdy wie, że ruch to zdrowie. Niewiele jednak osób zdaje sobie sprawę ze zdrowotnych aspektów tańca. Jak mówili starożytni Rzymianie „Musica, saltatio corporis et animae levamen sunt” – czyli muzyka i taniec są lekarstwem dla duszy i ciała.
Każde małe dziecko posiada naturalną potrzebę zabawy i aktywności ruchowej. Taniec jest jedną z takich form. Nadaje ruchom dziecka lekkość, sprężystość, gibkość i płynność. Kształtuje poczucie rytmu, wrażliwość muzyczną, oddziałuje na rozwój psychofizyczny dziecka, a także daje duże możliwości w rozwoju osobowości. Taniec wyzwala pozytywne uczucia, reguluje napięcia nerwowe. Przy zastosowaniu pod choreografię tanecznej, spokojnej muzyki, o łagodnej linii melodycznej, taniec pełni funkcję uspakajającą, relaksacyjną, co jest bardzo istotne, gdyż środowisko zewnętrzne dostarcza dzieciom wielu niepotrzebnych bodźców. Taniec to także pewien styl bycia, sposób zachowania się. To zasady grzecznościowe, których trzeba przestrzegać. Ale przede wszystkim – taniec to przyjemność i wspaniały sposób na pożyteczne spędzenie wolnego czasu. Dodatkowo na zajęciach tanecznych dzieci uczą się, że posiadanie hobby jest dobrym elementem życia codziennego, a także uczą się pracy zespołowej w układach tanecznych czy też zabawach. Taniec wspiera motorykę dzieci, gdyż podczas tej aktywności fizycznej, uczą się poznawać swoje granice i budować pewność siebie. Tylko jeśli dziecko wystarczająco dużo się rusza, może także ponownie uspokoić się i skoncentrować. Zasadę tę respektuje także szkoła.

W związku z powyższym, w 2008 r w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach powstała Szkolna Formacja Tańca Nowoczesnego „ETNA”, której działalność została zatwierdzona przez członków Rady Pedagogicznej. Przy ogromnym wsparciu i efektywnej współpracy z dyrektorem placówki formacja działa już od 8 lat. Choreografem, instruktorem prowadzącym jest mgr Ewa Nowak – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.

W ramach zajęć  uczniowie są zapoznawani z wieloma podstawowymi elementami różnych stylów tanecznych min. broadway jazz, lirycal jazz, modern jazz, afro jazz, balet, jak również z mieszanką etniczną, tradycją i techniką, która zawiera elementy tańca wielu narodów. Rozwijana jest umiejętność i świadomość tańca jazzowego, rytm i policentryzm, czyli izolowanie poszczególnych części ciała tak, by móc poruszać nimi niezależnie. Umiejętność współpracy w grupie, zdrowej rywalizacji, szacunku do siebie, do innych, oraz poszanowania sztuki.  Uczniowie mają możliwość zaprezentowania swoich zdolności tanecznych na pokazach, turniejach i konkursach, m.in. podczas:
•    apeli szkolnych;
•    uroczystości szkolnych;
•    uroczystości klasowych;
•    konkursów szkolnych;
•    konkursów międzyszkolnych;
•    pokazów tanecznych min. Festynach z okazji Dnia Matki i Dnia Ojca organizowanych przez Przedszkole Samorządowe nr 1 w Kielcach;
•    XII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Skarżysko 2013;
•    XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Skarżysko 2014;
•    XIV Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Tanecznych Skarżysko 2015;
•    XXII Ogólnopolskich Konfrontacjach Zespołów Tanecznych Małogoszcz 2016;
•    I oraz II Szkolnego Turnieju Tańca „Tańczyć Każdy Może…” Turniej organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 w Kielcach.

„Możesz tańczyć wszędzie, jeżeli tańczysz sercem”   Autor nieznany

mgr Ewa Nowak

EWA NOWAK

Kwalifikacje zawodowe, wykształcenie

Absolwentka studiów magisterskich Akademii Świętokrzyskiej Wydziału Pedagogicznego o kierunku: Zintegrowana Edukacja Przedszkolna i Wczesnoszkolna z Terapią Pedagogiczną. Dyplomowany instruktor tańca, choreograf, pedagog. Ukończyła kurs choreoterapii oraz Rekreacji Ruchowej (fitness).

Działalność pedagogiczna

Nauczyciel dyplomowany edukacji wczesnoszkolnej z wieloletnim stażem pedagogicznym. Obecnie pracująca w Szkole Podstawowej nr 1 w Kielcach. Jako wieloletnia tancerka ST i S Rewanż T. Rowińskiego, wielokrotnie odnosiła sukcesy podczas ogólnopolskich turniejów tanecznych, Mistrzostw Polski i Świata. Obecnie choreograf  Szkolnej Formacji Tańca Nowoczesnego „ETNA”. W swojej kilkunastoletniej karierze instruktorskiej miała okazje współpracować z wieloma czołowymi Szkołami Tańca w Kielcach.

Moja praca ma na celu wprowadzenie młodszych i starszych adeptów sztuki tanecznej
do pięknego świata tańca i muzyki.