taniec

Szkolny turniej tańca

SZKOLNY TURNIEJ TAŃCA „ KAŻDY TAŃCZYĆ MOŻE” UKIERUNKOWANY NA PROMOCJĘ  TALENTÓW TANECZNYCH UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

„Kiedy dziecko płacze – płacze cały świat,(…)
Kiedy dziecko śpiewa – śpiewa cały świat,(…)
Kiedy dziecko tańczy – tańczy cały świat(…)”
Wanda Chotomska

Taniec to układ ruchów i gestów człowieka uporządkowanych w czasie (rytm) i przestrzeni (kompozycja), wykonywanych zwykle przy akompaniamencie muzyki. Jako zabawa wywiera ogromny wpływ na rozwój psychofizyczny człowieka, dzięki temu, że:

• wprowadza w radosny nastrój i dobre samopoczucie, uwalnia nas od stresu,
    • sprzyja utrzymywaniu i odzyskiwaniu zdrowia,
    • stwarza lepsze warunki do czynnego wypoczynku,
    • wspomaga ogólny rozwój, głównie układ ruchowy, krążenia, przemiany materii, oddychania, itp.,
    • rozwija sprawność fizyczną (motoryka: siła, zręczność, szybkość, wytrzymałość),
    • wyrabia dodatnie cechy charakteru, w szczególności świadomą dyscyplinę i karność oraz umiejętność zespołowego współdziałania i współzawodnictwa,
    • pomaga w utrzymywaniu równowagi emocjonalnej, poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem,

Taniec wykorzystywany jest również jako metoda psychoterapii. Psychoterapia tańcem i ruchem jest metodą, która wykorzystuje taniec i ruch jako proces integracji osoby w sferze emocjonalnej, poznawczej, fizycznej i społecznej. Bazuje ona na założeniu, że ruch osoby odzwierciedla indywidualny sposób myślenia i przeżywania emocji.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach popularyzuje taniec poprzez organizację prestiżowych imprez tanecznych. W realizacji powyższego celu  w roku szkolnym 2014/2015 (10 czerwca 2015r.) odbył się   I Szkolny Turniej Tańca „Tańczyć każdy może…”.  II edycja turnieju miała miejsce 08 czerwca 2016 r. Przygotowania wiążą się z trwającymi przez miesiąc licznymi próbami, treningami, spotkaniami, oraz sprawami organizacyjnymi, (dyplomy, zaproszenia, podziękowania, karty tancerza, karty sędziowskie, karty dla skrutinierów, medale , statuetki, muzyka itd.). Turniej odbywa się z udziałem (w charakterze) pokazów zespołów tanecznych znanych kieleckich szkół tańca „mkdance”, „KTT”, „Verso”, którzy godnie reprezentują Polskę na mistrzostwach narodowych i międzynarodowych, oraz Szkolnej Formacji Tańca Nowoczesnego „Etna”.
Współpracujemy z wieloma organizacjami, instytucjami, instruktorami i choreografami, oraz nauczycielami S.P. nr 1:
•    Zawodowymi sędziami IDO ( International Dance Organization);
•    Miejskim Domem Kultury;
•    Wojewódzkim Domem Kultury;
•    Kieleckim Teatrem Tańca;
•    Studiem Tańca “Verso”;
•    Grafikiem komputerowym;
•    Radą Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach;
•    Biblioteką szkolną;
•    Samorządem szkolnym.

Celem turnieju jest wprowadzenie dzieci w świat wartości estetycznych i rozwijanie umiejętności wypowiadania się poprzez taniec. Propagowanie różnych form tańca, poprzez rozwijanie uzdolnień tanecznych oraz sprawności fizycznej u tancerzy, tworzenie i prezentacja choreografii i produkcji tanecznych w wielu technikach i stylach tanecznych, przygotowywanie zespołów do udziału w różnych turniejach tanecznych, uczestnictwo w imprezach kulturalnych organizowanych przez organizatora.

Jury:
W skład komisji sędziowskiej wchodzą osoby, specjaliści związani z tańcem, muzyką, estradą, zawodowi sędziowie IDO (minimum trzy osoby). W dotychczasowych edycjach byli to:
Pani Renata Grabiwoda – pedagog, instruktor tańca towarzyskiego. Sędzia federacyjny. Przewodnicząca jury.
Pan Bartosz Penkala – choreograf, instruktor tańca towarzyskiego, oraz tańców latynoskich, kierownik – Szkoły tańca „KTT”.  Sędzia federacyjny.
Pani Dorota Krzysztofik – dyplomowany pedagog i instruktor tańca. Nauczyciel w Młodzieżowym  Domu Kultury w Kielcach. Założycielka Studia Tańca Verso w Kielcach. Sędzia federacyjny.

Kryteria oceny sędziowskiej:
Poczucie rytmu, technika taneczna, interpretacja muzyczna, bogactwo figur tanecznych, choreografia, strój i wrażenie estetyczne, wykorzystanie elementów akrobatycznych jako formy wzbogacającej i uzupełniającej taniec.

Nagrody:
Z każdej kategorii wyłonieni zostali Złoci, Srebrni, Brązowi Laureaci Turnieju. Tancerze otrzymują medale, statuetki i dyplomy.
Sponsorem nagród była Rada Rodziców przy Szkole Podstawowej nr 1.
Turnieje organizowane są w sposób profesjonalny, co przekłada się na zadowolenie uczestników i licznie zgromadzonej publiczności.
Organizatorzy turnieju:
Jerzy Leśniok – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1
Ewa Nowak – Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej,
opiekun szkolnej grupy tanecznej „ETNA”
Katarzyna Orzechowska  – Nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej