Wojewódzkie Obchody Święta Niepodległości w Kielcach 2023

W dniu 11 listopada poczet sztandarowy w składzie Amelka Nowak, Kinga Wypych, Tomasz Klich, pod opieką p. Anny Stradomskiej i p. Patrycji Zaręba – Michalskiej udali się na Uroczyste Obchody Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości w Polsce, obchodzone corocznie 11 listopada, to wyjątkowy dzień upamiętniający odzyskanie przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Choć data ta stała się symboliczna już wtedy, to oficjalnie dzień ten stał się świętem narodowym dopiero w 1937 roku.

O godzinie 11 w Bazylice Katedralnej w Kielcach rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, w której uczestniczyło bardzo wielu mieszkańców Kielc, przedstawiciele władz samorządowych, poczty sztandarowe, żołnierze, uczniowie szkół mundurowych, przedstawiciele różnych instytucji i wielu innych. Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił biskup kielecki Jan Piotrowski. Po Mszy Świętej odbyło się odśpiewanie hymnu państwowego pod Pałacem Biskupów, a następnie w uroczystym pochodzie ulicami miasta wszyscy udali się na Plac Wolności, gdzie pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego przebiegły dalsze obchody.

Patrycja Zaręba – Michalska

Anna Stradomska