XVII Świętokrzyska Gala Wolontariatu

5 grudnia 2022 roku w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach odbyła się XVII Świętokrzyska Gala Wolontariatu. Tego dnia przypada Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Do tegorocznego plebiscytu zostało zgłoszonych 40 osób indywidualnych oraz grup wolontaryjnych. Wśród kandydatów znaleźli się wolontariusze pracujący z osobami chorymi, udzielający się na rzecz kultury i sztuki oraz niosący pomoc w domach pomocy społecznej, szkołach i fundacjach. Wszystkich łączy jedno, są ludźmi o wielkich sercach, a swoim czasem i umiejętnościami dzielą się z innymi.

Jak mówi Monika Wilk, koordynatorka Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach, powodów, dla których warto być wolontariuszem jest tyle, ile uśmiechów na twarzy, które możemy wywołać u drugiego człowieka, oferując mu bezinteresowną pomoc. Jednak do najważniejszych z nich należy uspołecznienie.

– Pomoc innym to stawanie się lepszym człowiekiem, to możliwość poszerzania swoich horyzontów, zawierania pięknych, nowych przyjaźni. Wolontariusze są jak jedna wielka rodzina, która zmienia świat na lepsze. Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy, ponieważ obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariatu i po raz 17. nagrodziliśmy najaktywniejszych wolontariuszy z regionu – dodaje Monika Wilk.

Magdalena Gościniewicz, dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Kielcach, przyznaje, że działający przy MOPR wolontariat jest niezastąpiony. – Wszystkie osoby są bardzo oddane w pomaganiu innym. Nie traktują tego jak pracy, tylko jak służbę drugiemu człowiekowi na każdym kroku, gdy tego potrzebuje – dodaje dyrektor MOPR.

Wiktor Tutaj, prezes zarządu Regionalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach przyznaje, że tegoroczne zgłoszenia były bardzo ciekawe, często innowacyjne. – Wolontariat to już nie tylko praca w schronisku, czy praca z dziećmi, to także często praca biurowa na rzecz innych organizacji, takie zgłoszenia też do nas wpłynęły. Wolontariat nie ma płci, nie ma wieku, nie ma wykształcenia, ponieważ wolontariuszem może zostać każdy, kto chce pomagać, ale też się rozwijać, ponieważ wolontariat to nie tylko dawanie od siebie, ale to też przyjmowanie, nabywanie nowych umiejętności, nowych kompetencji – dodaje Wiktor Tutaj.

W gali uczestniczył m.in. senator Krzysztof Słoń, który z wolontariatem, szczególnie wobec osób niepełnosprawnych, związany jest od wielu lat i zawsze podkreśla walor „dawania z siebie”.

Tradycyjnie podczas 17. Świętokrzyskiej Gali Wolontariatu został przyznany tytuł „Animator wolontariatu” za inspirowanie, organizowanie i wspieranie działań wolontaryjnych w środowisku lokalnym. Otrzymali go: Anna Pałys oraz ks. Konrad Walerczak.

Podczas gali przedstawiciele naszego Szkolnego Koła Wolontariatu JEDYNKA odebrali podziękowania za swoją działalność. To dzięki nim możemy razem pomagać innym.

Galę zorganizowały Regionalne Centrum Wolontariatu, Diecezjalne Centrum Wolontariatu i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach.

dyr. Żaneta Szczepaniak
ks.Konrad Walerczak