Nauczanie przez eksperymentowanie

Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność. Nie każ myśleć, lecz twórz warunki do myślenia. Nie żądaj, lecz przekonuj. Pozwól dziecku pytać i powoli rozwijaj jego umysł tak, aby samo chciało wiedzieć…”

Jakie metody najlepiej sprawdzają się w szkole? Metody aktywizujące.
Na lekcjach chemii uczniowie mają możliwość samodzielnego wykonywania doświadczeń
i dochodzenia do wniosków poprzez eksperymentowanie. A wszystko to jest możliwe dzięki pomocom dydaktycznym pozyskanym z Projektu Unijnego „Nowoczesna Edukacja w Jedynce”.

Eksperymenty umożliwiają wielokierunkowy rozwój ucznia. Wykonywanie nieskomplikowanych doświadczeń to niezwykle pouczająca przygoda, która procentuje u dzieci zainteresowaniami
z dziedzin nauk ścisłych. Młody człowiek działając – myśli i poznaje. Zauważa różnego rodzaju zależności przyczynowo-skutkowe. Metody badawcze dostarczają uczniom wiedzę związaną
z odkrywaniem, ale są dla nich także niezwykle interesującym elementem lekcji chemii.

Anna Stradomska

nauczyciel chemii