Narodowe Czytanie ,,Ballad i romansów” Adama Mickiewicza

W ramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania po raz czwarty wzięliśmy udział w akcji ,,Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Parę Prezydencką. W tegorocznej 11-tej edycji zostały wybrane ,,Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.  Teksty wieszcza narodowego odczytali nasi goście wraz z Dyrekcją oraz nauczycielami i uczniami SP 1:

1. Dyrektor SP nr 1 w Kielcach – Pani Żaneta Szczepaniak

2. Aktorka Teatru Kubuś –Pani Agata Sobota

3. Zastępca Dyrektora Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach – Pan Jakub Czaplarski

4. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej – Pani Anna Żmudzińska

5. Dyrektor naukowy OMPIO- Pan Marek Maciągowski

6. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Bocianek” – Pan Paweł Kubicki

7. Doradca metodyczny SODMiDN –  Pani Elżbieta Sornat

8.  Korona Kielce- Scyzio

9. Nauczyciel historii SP nr 1 – Pan Patryk Kozieł

10. Nauczyciel języka polskiego- Pani Mariola Strózik

11. Przedstawiciel Rady Rodziców SP nr 1 – Pani Paulina Gola

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji.

– Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą  – napisał w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

– Wierzę, że wspólna lektura utworów naszego narodowego wieszcza na nowo ukaże fenomen polskiego romantyzmu i wzbogaci jubileuszowe obchody o ważną refleksję nad naszą kulturą i historią. Chciałbym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie jeszcze bardziej umocniło jedność i poczucie wspólnoty Polaków na całym świecie. I żeby – jak zawsze – było dla nas wspólnym świętem czytelnictwa – dodał Prezydent.

Do wspólnego odczytania wybraliśmy trzy utwory: ,,Świteziankę”, ,,Panią Twardowską” oraz ,,Powrót taty”. Te teksty znajdują się w podstawie programowej i są to lektury obowiązkowe do egzaminu. Klasa 6a i 6b przygotowała inscenizację ,,Pani Twardowskiej”. Z kolei uczniowie z kl. 4a wcielili się w rolę Dzieci z ,,Powrotu taty”.

Scenografię zaprojektowała pani Marzena Kwiecień, oprawą muzyczną zajęła się pani Emilia Orkisz. Choreografię przygotowała pani Ewa Nowak. Uroczystość fotografował i filmował pan Piotr Surma.

W przygotowaniu przedstawienia zostały wykorzystane sprzęty zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”

Na zakończenie Dyrekcja podziękowała zgromadzonym gościom.

Kolejny raz udowodniliśmy, że warto czytać oraz że klasyka literatury polskiej ma ponadczasową wartość.

Serdecznie dziękujemy wszystkim za udział w akcji oraz zaangażowanie w jej przeprowadzenie.

Organizatorzy :

Dorota Broniś