ŚWIĘTA MAJOWE 2022r

Początek maja to w kalendarzu zaznaczone na czerwono trzy dni świąteczne. Warto o nich co nieco wiedzieć.

1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY

W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku. Kiedyś, 100 lat temu i dawniej, ludzie pracujący fizycznie byli wyzyskiwani. Musieli pracować po kilkanaście godzin dziennie w ciężkich warunkach, bez prawa do urlopu czy wolnych weekendów. W fabrykach pracowały nawet dzieci. Dzięki wieloletnim strajkom, warunki pracy stopniowo się polepszały, ograniczono jej czas i zagwarantowano prawo do odpoczynku.

2 MAJA – ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Polska flaga jest naszym symbolem narodowym. Ma biało-czerwone barwy, które pochodzą od godła. Biały oznacza czystość, niewinność i dobro. Czerwony: ogień, waleczność, odwagę.

Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.

3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA

By ratować upadającą ojczyznę, 3 maja 1791 r. Polacy uchwalili pierwszą w Europie i drugą na świecie nowoczesną konstytucję, która zakładała wiele istotnych reform. Niestety nie udało się jej wprowadzić w całości, ponieważ już 4 lata później nastąpił trzeci rozbiór Polski i nasz kraj na 123 lata zniknął z mapy Europy. Konstytucja miała jednak wielkie znaczenie w czasach rozbiorów. Przypominała Polakom, co potrafili razem osiągnąć, była elementem pamięci narodowej. Konstytucja 3 maja stała się symbolem dążenia do niepodległości, refleksji i chęci naprawy państwa, do którego Polacy odnosili się w czasach zaborów.

Majowe święta to ulubione święta Polaków. Zawsze kojarzą się nam z długim weekendem, dobrą pogodą i flagami wywieszonymi na domach, budynkach. W tym roku będą pewnie wyglądały nieco inaczej. W tych ważnych dniach dla wszystkich Polaków dniach solidaryzujemy się również z narodem ukraińskim, który walczy nie tylko o suwerenność, ale i o zachowanie europejskich wartości. Mocno wierzymy w to, że już wkrótce Ukraina będzie wolna.

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia, krótkiego programu artystycznego na temat majowych świąt przygotowanego przez uczniów klas 6a i 6b.

Wychowawcy klas 6a i 6b:
Anna Mazur