II edycja  Wojewódzkiego  Konkursu

„Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”

dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych.

07 kwietnia 2022 roku odbył się w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach finał II edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce oraz Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty.

Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi  oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego. A wszystko to z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno – komputerowej.

Uczestnicy trzeciego etapu konkursu  wykonali na bazie ekologicznych materiałów ubiór inspirowany strojem z okresu Baroku.

W konkursie wzięło udział aż 113 uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego.  Do finału zakwalifikowano 24 uczestników. Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs cieszył się takim zainteresowaniem. Pragniemy również nadmienić, że konkurs został wpisanyprzez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych  .

Zwycięzców wyłoniło niezależne jury w składzie:

– Pani dr Donata Wójcik  – Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego

– Pani Aneta Bródka – Nauczyciel konsultant języka niemieckiego, pracownik ŚCDN

– Pani Ewa Łukawska –  projektantka mody

Laureatem konkursu został Jakub Jaszczyk  ze Szkoły Podstawowej im Stefana Żeromskiego w Cedzynie.

II miejsce: Nikola Ryczek ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Stanisława Staszica w Busku Zroju.

III miejsce: Martyna Kot ze Szkoły Podstawowej im Jana PawłaII w Gowarczowie,

Aleksander Piłat ze Szkoły Podstawowej nr 34 im. Adama Mickiewicza w Kielcach

Partnerami konkursu byli: Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku,  Wydział Usług Komunalnych i Zarządzania Środowiskiem Urząd Miasta Kielce.  Patronat nad konkursem objął Prezydent miasta Kielce oraz Świętokrzyski Kurator. Wspierali nas również Instytut Goethego w Warszawie. Patronat medialny objęli TVP Kielce, Radio Kielce i Echo Dnia.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy fantastycznych pomysłów i wspaniale wykonanych kreacji, a przede wszystkim znajomości języka niemieckiego.

Barokowe stroje z ekologicznych materiałów. Finał konkursu dla uczniów podstawówek – Oficjalna strona internetowa Miasta Kielce

Organizatorzy:

Dyrektor – Żaneta Szczepaniak