Martinstag w Niemczech – 11 listopad

W czasie, gdy my w Polsce świętujemy Narodowe Święto Niepodległości, Niemcy uroczyście obchodzą Martinstag – Dzień Świętego Marcina – święto mocno zakorzenione w tradycji niemieckiej.  

Kim był Święty Marcin?  – Żył w IV wieku naszej ery, był rzymskim żołnierzem, znanym z wielu dobrych uczynków. Pewnego mroźnego, zimowego dnia przed bramą miasta Amiens (obecnie Francja), jadąc na koniu zauważył zmarzniętego i głodnego żebraka. Marcin zatrzymał się i ulitował nad biednym. Swoim mieczem przeciął swój ciepły płaszcz na dwie części i jedną podarował żebrakowi. Następnej nocy, po tym wydarzeniu przyśnił się mu ów żebrak i objawił się jako Chrystus.  Marcin porzucił wojsko, ochrzcił się i znalazł sens życia w pomaganiu bliskim. Później został biskupem. Legenda  głosi,  że Marcin nie chciał przyjąć tak zaszczytnego tytułu, ukrył się przed posłańcami w kurniku, ale gęgające ptaki (gęsi) zdradziły jeo obecność  i posłańcy mogli mu przekazać radosną nowinę. Od tej pory atrybutem świętego stała się gąska  świętomarcińska, która często się pojawia na wizerunkach  Świętego Marcina.

Jak w Niemczech obchodzony jest Martinstag? – W przedszkolach i szkołach podstawowych, na kilka dni przed 11 listopada dzieci wykonują swoje latarenki oraz uczą się różnych piosenek o Świętym Marcinie. Jedną z najbardziej znanych jest „Ich gehe mit meiner Laterne…” (Idę z moją latarnią…) Następnie wieczorem zbierają się z rodzicami pod swoimi szkołami czy też przedszkolami, po zmroku i wspólnie wyruszają na pochód najbliższymi ulicami.  Na czele pochodu,  niekiedy w asyście orkiestry jedzie na koniu św. Marcin w stroju rzymskiego legionisty,

a za nim podążają dzieci z wykonanymi latarniami. Podczas przemarszu dzieci śpiewają pieśni o Świętym Marcinie. Na końcu wszyscy docierają do dużego placu, na którym pali się ogień. Dzieciom rozdawane są  drożdżowe wypieki – zwykle jest to Weckman – ludzik z ciasta, bądź ciastko w kształcie gąski.

Tradycja palenia ognia tego wieczoru nawiązuje do cudownej mocy Św. Marcina zatrzymywania płomieni ognia. Marcin uchronił od pożaru dom sąsiadujący z płonącą świątynią pogańską. Sam też został cudownie uratowany od pożaru w swej celi.

W czasie Dnia Świętego Marcina  – 11 listopada w wielu niemieckich miastach odbywają się jarmarki Marcińskie, na których można spróbować pieczonych gęsi Marcińskich.  Do kupienia są też w/w wypieki drożdżowe w kształcie gęsi bądź ludzika.

Warto dodać, że u nas w Polsce w Poznaniu, świętowane są imieniny ulicy Św. Marcin, gdzie odbywa się tradycyjny korowód i kiermasz rogali świętomarcińskich.

Alina Dziopa – nauczyciel języka niemieckiego