Zanim powstała Wikipedia

„Stanisław Staszic (1755-1826) – ksiądz katolicki, filozof, pisarz polityczny, uczony przyrodnik i geolog, działacz polityczny i społeczny. Urodził się przed 6 listopada 1755 r. w Pile w rodzinie mieszczańskiej, święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1779. Później kształcił się we Francji i w Niemczech – tam podjął wędrówki po górach.”

Takie informacje na temat patrona naszej szkoły bez trudu znajdziemy w zasobach Internetu. A jak radzono sobie zanim powstała Wikipedia?

Odpowiedzi na to pytanie udzielały panie bibliotekarki, które gościły w naszej szkole 28 września 2021 r. Pni kierownik – Joanna Nowakowska oraz pani Aneta Rakowska, która jest starszym kustoszem przyniosły ze sobą prawdziwe skarby z zasobów Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 10 w Kielcach. Dzięki życzliwości kierownictwa i pracowników Biblioteki nasi uczniowie mogli zobaczyć – encyklopedie, słowniki, atlasy i kolorowe albumy pełne przepięknych zdjęć.

Pani kierownik Joanna Nowakowska i pani kustosz Aneta Rakowska z radością wyjaśniały dzieciom na czym polega praca w bibliotece, co to są katalogi i karty biblioteczne oraz jak zostać bibliotekarzem. Dzieci zadawały gościom spontaniczne pytania, opowiadały o przeczytanych książkach.

Z ogromnym zainteresowaniem oglądały zdjęcia i film nt. działalności MEDIATEKI, która od 1 września 2020 r. rozpoczęła swoją działalność na odnowionym Dworcu Autobusowym w Kielcach. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że mogą tu wspaniale spędzić wolny czas korzystając z gier planszowych, audiobooków, zagrać na konsolach do gier, wziąć udział w twórczych projektach.

Dziękujemy naszym wyjątkowym gościom za to niezwykłe spotkanie!

s. Faustyna Czajkowska
Iwona Kościelecka