Stanisław Staszic – patron naszej szkoły

Stanisław Staszic patron naszej szkoły to postać wybitna. Był wszechstronnym polskim działaczem oświeceniowym. Był przede wszystkim pionierem spółdzielczości, pisarzem politycznym i publicystą, filozofem, księdzem katolickim i tłumaczem, a oprócz tego przyrodnikiem: geografem i geologiem. Ja co roku podjęliśmy działania mające na celu przybliżenie sylwetki patrona naszym uczniom. W klasach I-III uczniowie poznali krótką biografię Stanisława Staszica, obejrzeli fotografie miejsc związanych z jego osobą. Uczniowie wykonali później piękne prace plastyczne dotyczące miejsc związanych z patronem, wydarzeń z jego życia. Uczniowie klas V uczestniczyli w zajęciach przeprowadzonych przez przedstawiciela Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Pani podczas zajęć przybliżyła sylwetkę Stanisława Staszica. Zaprezentowała również wiele ciekawostek z jego życia oraz miejsc w województwie świętokrzyskim z nim związanych. Posumowaniem zajęć było wspólne rozwiązanie krzyżówki zwierającej pytania dotyczące tej ważnej dla Polski postaci. Na lekcjach techniki uczniowie klas IV-VI wykorzystali swoje zdolności manualne i wykonali wspaniałe zakładki do książek na których zaprezentowali postać patrona. Zapewne podczas lektury będą przypominały im o szkole. Uczniowie klas VII-VIII po zapoznaniu się z biografią Stanisława Staszica mieli możliwość napisania listu do patrona w którym przedstawiali Szkołę Podstawową nr 1. Przyjemnie było przeczytać wypowiedzi uczniów, w których tak pozytywnie wyrażają się o swojej szkole. Siostra Faustyna w ramach realizowanej innowacji pedagogicznej Jedynkowe pejzaże piórem i pędzlem malowane” przygotowała z uczniami piękne prace na temat Wiosna ze Staszicem. Zapraszamy do galerii prezentujące prace uczniów.

Dziękujemy za współpracę wszystkim wychowawcom edukacji wczesnoszkolnej: p.Ewie Nowak, p.Karolinie Skalskiej–Łosin, p.Iwonie Koscieleckiej, p. Elżbiecie Lis, p. Kindze Kozieł, p. Marcie Okopień oraz p.Andrzejowi Pustule, a także p.Anecie Trzcińskiej – nauczycielowi techniki, s.Faustynie – nauczycielowi religii, p.Dorocie Broniś – nauczycielowi języka polskiego oraz p. Agnieszcze Ziętal – przedstawicielowi OMPiO.

Anna Mazur

Krystyna Banasik