Z wizytą w laboratoriach UJK

W dniu 10.12.2019 r. w ramach zajęć rozwijających zainteresowania z chemii uczniowie naszej szkoły pod opieką p. Anny Stradomskiej wzięli udział w wyjściu na Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie zostali zapoznani z nowoczesną chemią analityczną. Uczniowie zwiedzili gmach Instytutu Chemii oraz obejrzeli pracownie naukowe i dydaktyczne, głównie w Zakładzie Chemii Fizycznej.  Mogli zobaczyć również nowoczesne sale wykładowe i laboratoria wyposażonymi w wysokiej klasy sprzęt badawczo-dydaktyczny. Pod opieką pracownika naukowego brali udział w wykonywaniu analiz metodą chromatografii gazowej – oznaczali  wybrane substancje organiczne w napoju energetycznym. Uczniowie zostali także zapoznani z analizą metodą elektroforezy kapilarnej. Młodzi ludzie mieli także okazję obserwować, jak studenci wykonują ćwiczenia w pracowniach laboratoryjnych i jak wygląda organizacja pracy w szkole wyższej. Wyjście to uświadomiło młodym ludziom nie tylko fakt, że badania chemiczne to również umiejętność obsługiwania skomplikowanej aparatury, ale także skłoniło do zastanowienia nad wybieranym w przyszłości kierunkiem studiów.

Anna Stradomska

nauczyciel chemii