Bł. Rodzina Ulmów – jedni z patronów Roku 2024

Zgodnie z podjętymi przez Sejm RP uchwałami, 2024 jest Rokiem m.in. Rodziny Ulmów.

Kontynuując #DobrePraktyki z roku poprzedniego 2023, na różnych przedmiotach szkolnych w SP nr 1, podejmujemy zagadnienia związane z ogłoszonymi patronami na dany rok 2024.

W ramach przedmiotu z religii zapoznaliśmy się z historią i orędziem bł. Rodziny Ulmów, której relikwie opatrznościowo gościliśmy w parafii św. Józefa Robotnika w Kielcach, w dniach 19-20 marca 2024 r.

Z przedstawicielami uczniów z naszej Szkoły udaliśmy się do kościoła parafialnego św. Józefa na wycieczkę-pielgrzymkę celem uczczenia relikwii i pożegnania ich (gdyż z Kielc relikwie zostały przewiezione do Jędrzejowa) błogosławionej Rodziny: Józefa i Wiktorii oraz ich dzieci: 8-letniej Stanisławy,6-letniej Barbary, 5-letniego Władysława, 4-letniego Franciszka, 3-letniego Antoniego, półtorarocznej Marii i nienarodzone dziecka, które również zostało wyniesione na ołtarze Kościoła Katolickiego.

Na lekcjach religii zapoznaliśmy się z historią życia błogosławionej rodziny Ulmów, korzystając z materiałów TIK dostępnych jako opracowania na na fotografiach, obrazach, YouTube, prezentacjach, czy quizach.

Wielodzietna, bł. Rodzina Ulmów, ich heroiczne życie i męczeństwo jako cena, jaką przyszło im zapłacić za ratowanie Żydów w czasie II Wojny Światowej, jest wielkim wzorem dla rodzin dzisiaj: dla dzieci, młodzieży i rodziców.

Bł. Rodzino Ulmów, módl się za nami!

Nauczyciele religii,

ks. Konrad Walerczak, ks. Dariusz Węgrzyn, s. Faustyna Czajkowska