Realizacja innowacji pedagogicznej „Let’s CLIL with TIK”w klasie 1c

Klasa 1c bierze udział w realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej „Let’s CLIL with TIK”. Głównym celem nauczania metodą CLIL jest opanowanie przez uczniów zakresu materiału zgodnie z podstawą programową oraz jednoczesne przyswojenie elementów języka obcego związanych z realizowanymi treściami podstawy programowej. Wprowadzenie jej ma na celu zaciekawienie dzieci językiem obcym poprzez pokazywanie im, że może on stanowić narzędzie do odkrywania świata, a jego nauka może być łatwa i przyjemna.

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2023/24 w klasie 1 c systematycznie odbywały się zajęcia według tej metody, a ich treści były skorelowane z tematyką edukacji przyrodniczej, społecznej, matematycznej, a także muzycznej i plastycznej.

Zajęcia zrealizowane w I semestrze w klasie 1c:

• „My family” – nazywanie członków rodziny, nauka piosenki „Who is this?”
  • liczby,
  • kolory,
  • projekt Lapbook „Autumn”
  • rozpoznawanie i nazywanie popularnych gatunków zwierząt,
  • znajomość pór roku – praca plastyczno-techniczna,
  • kalendarz pogody – praca plastyczno – techniczna,
  • śpiewanie kilku wybranych krótkich piosenek w języku obcym,
  • oglądanie krótkich filmików edukacyjnych w języku angielskim,
  • poznanie słownictwa i tradycji związanych z Bożym Narodzeniem,
  • słownictwo związane z zimowymi zabawami.

W realizacji innowacji wspomaga nas również pochodzący z Turcji wolontariusz Ozum Hanci. Podczas zajęć Ozum przedstawił dzieciom ciekawą prezentację o sobie, swojej rodzinie i przyjaciołach, opowiedział o swoim kraju. Nie zabrakło też anglojęzycznych zabaw, m.in w Kalambury Animals czy „Touch something (blue)”.

Uczniowie aktywnie uczestniczą w zaproponowanych i organizowanych formach zajęć, chętnie prezentują zdobytą wiedzę, przełamując tym samym tzw. „barierę językową”. Zwiększają w sposób pośredni zakres słownictwa zarówno w języku polskim, jak i angielskim oraz rozwijają swoje zainteresowania otaczającym ich światem.

Wychowawca klasy
Maria Litwinek