Zabawa andrzejkowa w świetlicy SP1

29 listopada br. w świetlicy szkolnej odbyła się zabawa andrzejkowa. Wszystkie dzieci wytańczyły się i wróciły do domu zmęczone, ale zadowolone.

Andrzejki – wierzenia i tradycje
Wierzono, że w wigilię świętego Andrzeja – 29 listopada duchy przodków, podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają tajemnice – w noc andrzejkową matrymonialne.
Najbardziej rozpowszechnioną wróżbą było lanie na wodę roztopionego wosku przez ucho od klucza, a następnie odczytywanie kształtów zastygniętego wosku, najlepiej z cienia rzucanego na oświetloną ścianę.
I tak: anioł oznaczał szczęście, gwiazda – powodzenie, kwiat – smutek, orzeł – osiągnięcie zamierzonych celów, a serce – wielką miłość.
Dziewczyny przywiązywały również dużą wagę do snów w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze.
Chłopcy podobne wróżby odprawiali na świętą Katarzynę – 4 listopada. Wg przysłowia, że w „święto Katarzyny są pod poduszką dziewczyny” ale potem zwyczaj urządzania katarzynek poszedł w zapomnienie i bawiono się wspólnie w andrzejki.

wychowawcy świetlicy