VI edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Do Hymnu”

W dniu 31 października w naszej szkole odbyło się przesłuchanie konkursowe, w ramach VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu Do Hymnu dla szkół podstawowych, zainicjowanego i organizowanego przez Narodowe Centrum Kultury. 219 uczniów tj.: 50% uczniów naszej szkoły wykonało wspólnie jednogłosowo (a cappella) Hymn Polski oraz dwie pieśni hymniczne: Gaude Mater Polonia i Hymn Szarych Szeregów pod przewodnictwem dyrygentki – nauczycielki muzyki p. Małgorzaty Walczak. Nasze wykonanie oceniała komisja konkursowa w składzie: prof. dr hab. Grzegorz Oliwa oraz dr Katarzyna Sobas. Do konkursu zakwalifikowało się 300 szkół z Polski.
Kiedy w dniu 1 września ogłosiłam, iż przystępujemy do konkursu o takiej tematyce rodzice i dziadkowie byli zachwyceni. Jak podkreślali taka inicjatywa scala społeczność szkolną, a tym samym lokalną, uczy patriotyzmu i szacunku do narodu polskiego. I tak też się stało. Konkurs Do Hymnu jest ważnym projektem w zakresie edukacji patriotycznej. Nie tylko ze względu na popularyzatorski charakter i bardzo liczny udział uczniów, ale też dlatego, że efektywnie integruje młodych ludzi, społeczność lokalną, buduje wspólnotę, wyzwala poczucie dumy narodowej, a także zachęca do dbałości o narodowe dziedzictwo i do zainteresowania historią Polski. W naszej szkole przywiązujemy dużą wagę do szacunku dla symboli narodowych, dbamy o znajomość historii polskiego Państwa i Narodu. Co roku około 11 listopada wspólnie śpiewamy na sali gimnastycznej Hymn Polski. Hymn Polski również towarzyszy nam podczas wszystkich uroczystości państwowych obchodzonych w szkole.
W przygotowania do konkursu zaangażowała się cała społeczność szkolna. Nauczyciele wychowawcy w klasach 1-3 prowadzili naukę tekstu Hymnu Polskiego i Hymnu Szarych Szeregów. Nauczycielka muzyki oraz wychowawcy klas 4-8 przygotowywali naukę tekstu.
W przygotowania do konkursu zaangażowali się rodzice, rodzeństwo oraz dziadkowie. Jesteśmy szkołą, która jest położona na osiedlu zamieszkanym przez seniorów, którzy są dziadkami naszych uczniów. To oni w dużej mierze kształtują poczucie wartości wspólnego działania, realizacji wspólnego celu i odpowiedzialność za jego osiągnięcie. Konkurs zintegrował środowisko wewnątrzszkolne. Każda babcia, każdy dziadek, każda mama, każdy tata wspólnie ze swoim dzieckiem ćwiczyli w domu teksty pieśni.
Pieśń Gaude Mater Polonia została przygotowana pod kierunkiem siostry Faustyny, ks. Konrada oraz ks. Dariusza. Nauka tekstu w języku łacińskim była dla uczniów dużym wyzwaniem. W szkole nie uczymy się języka łacińskiego. Cieszymy się, iż wpisaliśmy się w kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2023/2024, które co roku wytycza nam Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Muzyka naszym uczniom oraz ich bliskim sprawia wiele radości, uczniowie chętnie śpiewają w szkole, domu, na dworze, w aucie, pociągu itd. Podczas prezentacji dzieci wypadły rewelacyjnie.
Koordynująca przygotowania do konkursu, nauczycielka muzyki – p. Małgorzata Walczak jest z nami od września tego roku czyli od 2 miesięcy.
Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Żaneta Szczepaniak