#Szkoła Pamięta

Kolejny rok społeczność naszej szkoły zaangażowała się w ogólnopolską akcję: #Szkoła Pamięta. Jej celem jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. W tym czasie wspominamy tych, którzy na zawsze zapisali się na kartach historii naszej Ojczyzny.

W ramach akcji „Szkoła pamięta” nasza szkoła podjęła takie działania jak:

1. Delegacja szkoły Pocztu Sztandarowego na przełomie września i października udała się na wycieczkę patriotyczną w ramach działań ogólnopolskiej akcji: Szkoła Pamięta pod opieką p. M. Więckowskiej i p. K. Szostak.
  2. 10 października klasa Vb z p. U. Sodel była w Przystanku Historia na warsztatach pt.: ”Oni szli Szarymi Szeregami: Alek, Rudy, Zośka”. Uczniowie odśpiewali hymn Szarych Szeregów, następnie  udali się na Skwer Szarych Szeregów pod pomnik harcerzy zamordowanych w czasie II wojny światowej oraz do Parku Miejskiego pod pomnik Stanisława Staszica – patrona naszej szkoły.
  3. 18 października Ia z p. M. Wojciechowską uczestniczyła w warsztatach edukacyjnych pt.”Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? –  Baśka Murmańska” zorganizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej – Przystanek Historia.
  4. 24 października uczniowie klasy Ic z p. M. Litwinek wybrali się na wycieczkę do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej-dawnego więzienia w Kielcach, Miejsca Pamięci Narodowej. Uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii oraz zwiedzili muzeum w nowoczesnej, multimedialnej przestrzeni ekspozycyjnej, która prezentuje dokonania naszych przodków – od powstania kościuszkowskiego po okres PRL. Następnie wzięli udział w warsztatach pt.„Wielcy Polacy: Tadeusz Kościuszko i Józef Piłsudski” i wykonały ciekawe prace plastyczne. Przed powrotem do szkoły udały się pod pomnik Harcerzy poległych za Ojczyznę, aby zapalić znicze i chwilą ciszy uczcić pamięć Wielkich Polaków.
  5. 26 października uczniowie klasy IIb z p. K. Kozieł udali się pod pomnik Harcerzy poległych za Ojczyznę, aby zapalić znicze.
  6. Uczniowie klasy IIIa pod opieką p. A. Pustuły wraz z rodzicami przygotowali gazetki patriotyczne upamiętniające osoby zasłużone dla naszego kraju.

Najmłodsi uczniowie naszej szkoły z dumą i z entuzjazmem wzięli udział w akcji: Szkoła Pamięta. Pod opieką  rodziców odwiedzali miejsca pamięci Polskich Bohaterów Wolności. Dzięki podjętym działaniom poznawali losy harcerzy, powstańców i żołnierzy, którzy oddawali życie w obronie największych wartości, przybliżali sobie dzieje ważnych dla naszego narodu postaci. Z pomocą dorosłych opiekunów porządkowali mogiły na cmentarzach, zapalali znicze, ustawiali kwiaty i modlili się za zmarłych. Koordynatorem akcji w klasach I –III byli wychowawcy oraz s. Faustyna Czajkowska.

Udział w akcji „Szkoła Pamięta” to wspaniała lekcja historii, patriotyzmu, wychowania rodzinnego i obywatelskiego.

#SzkołaPamięta

Jedynka Pamięta!