WYJŚCIE KLASY IA DO INSTYTUTU PAMIĘCI NARODOWEJ

W dniu 18.10.2023r. uczniowie klasy I a. wzięli udział w zajęciach przygotowanych przez Centrum Edukacyjne IPN „Przystanek Historia” pn. „Co by było, gdyby zwierzęta mówiły? Baśka Murmańska”. Lekcja rozpoczęła się od prezentacji kilkuminutowego filmu animowanego, podczas której Baśka Murmańska opowiadała m.in. o ponad 120-letnich zaborach Polski, pierwszej wojnie światowej, odzyskaniu przez Polskę niepodległości i roli, którą w tej sprawie odegrał marszałek Józef Piłsudski. Następnie uczniowie odpowiadali na pytania dot. obejrzanego filmu oraz wykonali prace plastyczne przedstawiającą losy Baśki Murmańskiej. Uczniowie zadowoleni i bogatsi w wiedzę wrócili do szkoły.

A kim była Baśka Murmańska? Otóż była niedźwiedzicą polarną i podopieczną Batalionu Murmańczyków stacjonującego w północnej Rosji. IPN przypomina, że rozkazem dowódcy niedźwiedzicę mianowano „córką regimentu”, przydzielono jej dzienną rację żywnościową
 i opiekuna, który miał zadbać o to, by przestrzegała wojskowej dyscypliny. Baśka nauczyła się salutować i maszerować na dwóch łapach, a w czasie wolnym od zajęć bawiła się z żołnierzami.
Do Polski trafiła w 1919 r., a podczas defilady na pl. Saskim salutowała przed samym Józefem Piłsudskim i podała mu łapę.

Małgorzata Wojciechowska
Martyna Malarczyk