„Czas Superbohaterów II”

Czwartego października klasy 8A i 8B pod opieką pani Patrycji Zaręba – Michalskiej i ks.Konrada Walerczak udały się na spektakl muzyczno – teatralny ” Czas Superbohaterów II”W sali widowiskowej WDK mogliśmy obejrzeć spektakl muzyczno-teatralny „Czas Superbohaterów II” będący hołdem ofiarom pacyfikacji Michniowa. Na widowni zasiedli uczniowie naszej szkoły SP.1.

Podczas spektaklu wystąpili młodzi aktorzy z Kielc i województwa świętokrzyskiego. Zaprezentowali wydarzenia z pacyfikacji Michniowa, jak również tło historyczne tego wydarzenia. Klimat tamtych dni, losy młodych partyzantów, brawurowe akcje bojowe, ale i tragedie ludności cywilnej tworzyły emocjonującą teatralną mieszankę. Widowisko miało silny aspekt edukacyjny oraz patriotyczny. Sceny aktorskie przeplatane były pieśniami partyzanckimi przygotowanymi w nowych współczesnych aranżacjach, np: „Deszcz, jesienny deszcz”, „Dziś do ciebie przyjść nie mogę” czy wielki przebój Czerwonych Gitar „Biały krzyż”. Tradycyjne utwory zaprezentowane były w różnych stylistykach muzycznych, wśród których nie zabrakło również bardzo modnych obecnie akcentów hip-hop’owych. Kolejnym ważnym elementem spektaklu były prezentacje filmowe oparte na materiałach archiwalnych, na które złożyły się relacje świadków, zdjęcia, mapy, fotokopie dokumentów, uzupełnione o komentarz lektora opisujący najważniejsze fakty z życiorysów bohaterów spektaklu. Ciekawą dodatkową inicjatywą był konkurs wiedzy dla młodzieży szkolnej o pacyfikacji Michniowa, który przeprowadzony został podczas spektaklu. Była to dla nas bardzo ciekawa lekcja historii.

Patrycja Zaręba-Michalska – wychowawca klasy 8B

ks. Konrad Walerczak