Laboratoria Przyszłości na lekcji języka polskiego

Jedna z lekcji powtórzeniowych przed egzaminem ósmoklasisty w klasie 8B poświęcona była II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Grupa uczniów wcieliła się w bohaterów utworu. Dzięki temu na moment przenieśliśmy się do cmentarnej kaplicy i byliśmy świadkami obrzędu dziadów. Ujrzeliśmy Guślarza, który przewodniczył uroczystości. Na jego wezwanie pojawiło się Widmo Złego Pana, wokół którego zgromadził się Chór ptaków nocnych, reprezentowany m.in. przez Sowę. Nie zabrakło również Chóru (wieśniaków i wieśniaczek). Do odegrania sceny z dramatu romantycznego wykorzystaliśmy sprzęt zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości – mikrofony dynamiczne i zestaw nagłośnieniowy ZP-43. Sprzęt ten również posłużył nam na pierwszej części zajęć, kiedy dwie uczennice wystąpiły w roli prezenterek i przedstawiły klasie, z wykorzystaniem przygotowanych przez siebie pomocy: mapy mentalnej oraz plakatu, najważniejsze informacje na temat lektury.

Ponadto na lekcji rozwiązywaliśmy zadania egzaminacyjne dotyczące II części „Dziadów” – zamknięte i otwarte. Zwieńczeniem zajęć zaś były ćwiczenia interaktywne z użyciem ekranu dotykowego, mające na celu utrwalenie i sprawdzenie znajomości powtarzanego do egzaminu utworu.

Ponowne spotkanie lekturą bardzo podobało się uczniom, którzy w atrakcyjny dla nich sposób powtórzyli sobie najważniejsze zagadnienia z nią związane i z pewnością wiedza ta na długo pozostanie w ich pamięci.

Aleksandra Walerczak-Żołobowska

nauczyciel języka polskiego