Finał III edycji Wojewódzkiego Konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” dla uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych

21 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 1 im. Stanisława Staszica w Kielcach odbył się finał III edycji wojewódzkiego konkursu „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego”. Konkurs odbył się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Kielce, Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty, Wojewody świętokrzyskiego oraz Marszałka Województwa świętokrzyskiego.

Zadaniem konkursu było promowanie zainteresowań i postaw ekologicznych, popularyzacja wiedzy dotyczącej segregacji i recyklingu oraz uwrażliwienie na konieczność dbania o środowisko naturalne. Celem nadrzędnym było rozwijanie ciekawości poznawczej związanej z krajami niemieckojęzycznymi oraz zachęcenie uczniów do nauki języka niemieckiego. A wszystko to z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno – komputerowej. Uczestnicy trzeciego etapu konkursu wykonali na bazie ekologicznych materiałów i tekstyliów ubiór nawiązujący do mody współczesnej, w którym zaprezentowali się „na czerwonym dywanie”.

W konkursie wzięło udział aż 145 uczestników z terenu województwa świętokrzyskiego. Do finału zakwalifikowano 20 uczestników. Jest nam niezmiernie miło, że nasz konkurs cieszył się takim zainteresowaniem.

Konkurs „Ökomode – ekologiczna moda niemieckiego obszaru językowego” został wpisany do wykazu zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych organizowanych przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty i może być uwzględniony przez dyrektorów szkół jako szczególne osiągnięcie oraz wpisany na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej.

Zwycięzców wyłoniło niezależne jury w składzie:

– Pani dr Donata Wójcik – Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego,
– Pan Ralph Arzt – Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego,
– Pani Ewa Stachura – nauczycielka języka niemieckiego, współtwórczyni pierwszych edycji konkursu „Ökomode”,
– Pani Ewa Łukawska – projektantka mody.

Laureatami konkursu zostali:

1 miejsce – Olga Jas z Zespołu Placówek Oświatowych w Strawczynie

2 miejsce – Amelia Wijas ze Szkoły Podstawowej nr 12 w Kielcach

3 miejsce – Natalia Paździerz ze Szkoły Podstawowej w Brynicy

Wyróżnienia otrzymali:

Maria Walo ze Szkoły Podstawowej nr 39 w Kielcach

Norbert Ronduda ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Starachowicach

Partnerami konkursu byli: Wojewoda świętokrzyski, Marszałek Województwa świętokrzyskiego, Przedsiębiorstwo Gospodarki Odpadami w Promniku, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Wodociągi Kielce, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Goethe Institut w Warszawie, Urząd Miasta Kielce, Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 1 w Kielcach, Ars Old Car, Kino Helios.

Patronat medialny objęli TVP Kielce, Radio Kielce i Echo Dnia.

Podczas finału konkursu został wykorzystany sprzęt zakupiony w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.

Przy organizacji finału konkursu pomagali wolontariusze w ramach uzyskanego przez szkołę Certyfikatu Europejskiego Korpusu Solidarności- Valentyna Trotska z Ukrainy i Ara Mikayelyan z Armeni.

Dziękujemy również bardzo serdecznie naszej młodzieży szkolnej za włączenie się w przygotowanie dekoracji do konkursu, Dużemu Samorządowi Uczniowskiemu pod opieką Pani Renaty Kozieł, Panu Patrykowi Koziełowi za pomoc w obsłudze wydarzenia, Pani Ewie Nowak za przygotowanie choreografii, Panie Małgorzacie Wojciechowskiej za wsparcie przy organizacji konkursu.

Wszystkim uczestnikom konkursu gratulujemy fantastycznych pomysłów i wspaniale wykonanych kreacji, a przede wszystkim znajomości języka niemieckiego.

Organizatorzy:
Kinga Kozieł