10 grudnia Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Z okazji dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia, Samorząd Uczniowski oraz pedagog szkolny i uczniowie klas ósmych przygotowali krótką informację przybliżająca to ważne dla każdego człowieka zagadnienie. W tym tygodniu, podczas lekcji WOS, starsi uczniowie poznawali ten temat i uznali, że warto podzielić się wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami. Zapraszamy do lektury.

PRAWA CZŁOWIEKA
Prawa człowieka to uprawnienia przysługujące każdej osobie od urodzenia do śmierci. Wynikają one z przekonania o godności człowieka, czyli o szczególnej wartości jednostki.
Już w starożytności tworzono spisy praw ludzi. Do czasów II wojny światowej prawa człowieka i gwarancje ich przestrzegania były wewnętrzną sprawą każdego państwa. Dopiero tragiczne wydarzenia wojenne skłoniły polityków do uznania, że ochrona praw człowieka nie może być regulowana wyłącznie przez ustawodawstwo krajowe.
10 grudnia 1948 r. Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) uchwaliło Powszechną deklarację praw człowieka – pierwszy ogólnoświatowy zbiór najważniejszych praw i wolności.
W 30 artykułach tego dokumentu wymieniono m. in.:

• prawo do życia,
  • prawo do wolności i bezpieczeństwa,
  • prawo do równości wobec prawa,
  • prawo do bezstronności postępowania sądowego,
  • prawo do ochrony życia prywatnego,
  • prawo do bezpłatnego szkolnictwa na poziomie podstawowym,
  • prawo do pracy i godziwego wynagrodzenia,
  • prawo do wolności słowa,
  • prawo do zgromadzeń i stowarzyszeń,
  • prawo do własności.
    Uchwalenie deklaracji rozpoczęło proces budowy międzynarodowego systemu ochrony praw człowieka. Składają się na niego instytucje i dokumenty chroniące prawa człowieka.
    W naszym kraju nad przestrzeganiem praw człowieka czuwa Rzecznik Praw Obywatelskich (tel. 800 676 676) – jego głównym zadaniem jest interweniowanie w sytuacjach, gdy organ władzy państwowej narusza prawa i wolności obywateli lub gdy istnieje takie niebezpieczeństwo. Prawa dzieci chroni Rzecznik Praw Dziecka (tel. 800 12 12 12)
    Hasłem tegorocznego Dnia Praw Człowieka jest „Godność, wolność i sprawiedliwość dla wszystkich”.

Przygotowali: R. Kozieł, B. Smagór, P. Kozieł, uczniowie klas ósmych