ULICA STASZICA” – warsztaty z pracownikiem Świetlicy „4 Kąty”

Każdego roku nasi uczniowie starają się odkrywać ślady Stanisława Staszica na terenie miasta. Patron Szkoły Podstawowej nr 1 związany był z Kielcami przez wiele lat, dlatego miejsca związane z pamięcią o nim znajdujemy bez trudu.

Dzięki Pani Agacie Szrek, która na co dzień pracuje w Świetlicy Środowiskowej dla Dzieci i Młodzieży „4 Kąty” Filia nr 3, odbyliśmy wirtualny spacer po ulicy Księdza Stanisława Staszica.

Pani Agata zwróciła uwagę uczniów klasy 3a na urokliwy kontrast szarości ulicznej, granitowej kostki z kolorami jesiennych liści i kwiatów. Wyjaśniła dzieciom zagadnienie perspektywy zbieżnej. Perspektywa to sposób ukazania głębi na płaszczyźnie, wrażenie, iluzja trójwymiarowości w obrazie. Warsztaty plastyczne prowadzone przez Panią Agatę stały się okazją do przypomnienia postaci i osiągnięć Stanisława Staszica, który nadzorował produkcję kopalń i hut, budowę dróg i traktów, organizował wystawy rękodzieł i przemysłu.

Trzecioklasiści podziękowali Pani Agacie za wszystkie inspiracje, za przenoszenie nas w świat historii i sztuki oraz zaprosili Drogiego Gościa na kolejne spotkanie! Organizatorkami warsztatów, które odbyły się w ramach realizacji innowacji pedagogicznej „Jedynkowe pejzaże piórem i pędzlem malowane” była p. Iwona Kościelecka oraz s. Faustyna Czajkowska.

Iwona Kościelecka, s. Faustyna Czajkowska