Łacina zawsze w modzie”

warsztaty z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia 10

Łacina to język-matka wielu europejskich języków. W języku polskim nadal obecne są łacińskie słowa. Po łacinie zapisano dzieła literatury oraz dzieła myśli ludzkiej, która kształtowała kulturę europejską i religijność chrześcijańską. Łacina jest językiem naszych przodków, tworzących cywilizację, w której żyjemy.

O tym wszystkim przekonywały nas p. Joanna Nowakowska – kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej Filia nr 10 w Kielcach wraz z p. Anetą Rakowską – starszym kustoszem Biblioteki. Obie Panie prowadziły w naszej szkole warsztaty językowe, które pozwoliły uczniom klasy 3a odkryć jak często używamy łacińskich zwrotów np.

nota bene – zwróć uwagę na to, że;

ad hoc – doraźnie, tymczasowo;

habemus papam – mamy papieża;

Prima Aprilis – pierwszy kwietnia;

idea – idea, pomysł;

museum – muzeum itd.

Dzięki pomysłowym zabawom edukacyjnym oraz twórczym zadaniom aktywizującym, dzieci przekonały się, że nauka łaciny może być ciekawa. Warsztaty zorganizowane przez p. Iwonę Kościelecką oraz s. Faustynę Czajkowską wpisują się w realizację innowacji pedagogicznej „Jedynkowe pejzaże piórem i pędzlem malowane”.

Iwona Kościelecka, s. Faustyna Czajkowska