Wizyta klasy 7b w Instytucie FizykiUniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach

Z okazji Międzynarodowego Dnia Fizyki Medycznej, obchodzonego na całym świecie 7 listopada – w dniu urodzin Marii Skłodowskiej-Curie, pionierki badań nad promieniotwórczością i dwukrotnej laureatki Nagrody Nobla, w Instytucie Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz w Świętokrzyskim Centrum Onkologii zorganizowano w dniu 19 listopada 2022 Dzień Otwarty, którego celem było zapoznanie z fizyką medyczną oraz z pracą fizyka medycznego.

Korzystając z takiej możliwości uczniowie klasy 7b odwiedzili Instytut Fizyki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, gdzie odbyli wycieczkę do świata fizyki i medycyny. W Instytucie Fizyki UJK uczniowie zobaczyli jedyny w Polsce wirtualny symulator terapii radiacyjnej VERT, który pozwala na obserwację leczenia radioterapeutycznego w wirtualnej rzeczywistości oraz wysłuchali wykładu o wykorzystaniu promieniowania jonizującego w leczeniu nowotworów.Uczniowie zwiedzili także laboratoria fizyczne, w których zapoznali się różnymi technikami badania materiałów. Zobaczyli mikrotomograf komputerowy do badania struktury wewnętrznej obiektów, spektrometry rentgenowskie do określania zawartości pierwiastków w tak różnych materiałach jak ludzkie włosy, surowica, gleba, rośliny, żywność. Uczniowie skorzystali także z możliwości zobaczenia akceleratora EBIS, dużego urządzenia badawczego, wykorzystywanego do badania zmian powierzchni materiałów.

Wizyta uczniów w Instytucie Fizyki UJK była dla uczniów okazją do zapoznania się z pracą fizyka medycznego oraz z pracą naukowca fizyka.

Aldona Kubala – Kukuś