Laboratoria przyszłości – na lekcjach przyrody

Uczniowie klasy 4a i 4b w ramach lekcji przyrody uczestniczyli w zajęciach terenowych realizując temat „Obserwacja i pomiar składników pogody”. Dzięki rządowemu Programowi „Laboratoria Przyszłości” szkoła zakupiła stację pogody „Wind and weather”. Za pomocą przyrządów pomiarowych wchodzących w skład stacji pogody uczniowie mierzyli temperaturę, opady atmosferyczne, kierunek i prędkość wiatru oraz wyznaczali kierunki geograficzne. Dzięki takiej formie prowadzenia zajęć uczniowie wiążą teorię z praktyką i rozbudzają ciekawość świata, rozwijają umiejętność analizowania i wnioskowania, dokonywania pomiaru, prowadzenia obserwacji, posługiwania się różnorodnym sprzętem. Bezpośrednia obserwacja zjawisk przyrodniczych ułatwia przyswajanie pojęć i kształtowanie wyobrażeń. Uczniowie rozwijają w sobie postawę badacza, przejmują inicjatywę, są otwarci na nowe doświadczenia i przeżycia.

Atrakcyjny sposób nabywania wiedzy przez uczniów sprawia, że zdobyte wiadomości i umiejętności są lepiej zapamiętywane i bardziej trwałe.

Elżbieta Wójcik – nauczyciel przyrody