Wycieczka klas ósmych do Masłowa i Ciekot

W dniu 10 maja kl. 8b i 8c wybrały się na wiosenną wycieczkę. Uczniowie pod opieką nauczycieli (U. Sodel , D. Broniś, P. Surma)  oraz przewodnika wyruszyli na rajd czerwonym szlakiem z Masłowa. Po drodze podziwiali piękną przyrodę Gór Świętokrzyskich. Zdobyli szczyt Klonówki, zobaczyli Diabelski Kamień oraz wysłuchali legendy o nim. Po drodze mogli odpocząć nad brzegiem Lubrzanki oraz w turystycznych wiatach.

Po długiej wędrówce ósmoklasiści dotarli na Żeromszczyznę. Zwiedzili tam Dworek Stefana Żeromskiego. Przy okazji odnaleźli liczne analogie do utworu ,,Syzyfowe prace”. Ciekoty to powieściowe Gawronki , w których znajdował się dom rodzinny pisarza. Młody Stefan odkrył tam swoją pasję do pisania. Inspirację czerpał z Gór Świętokrzyskich. Szczególne miejsce w jego sercu zajmowała Radostowa, nazywana Górą Domową.To z jej zbocza wielokrotnie przyszły pisarz spoglądał na rodzinną wieś. To stąd wyjeżdżał do szkół w Psarach i Kielcach. Tu wracał na święta i wakacje.

Po zwiedzaniu dworku zorganizowana została gra terenowa ,, Azymut na Żeromskiego”. Uczniowie w okolicy Szklanego Domu poszukiwali rozwiązań zagadek. Na zakończenie odbyło się ognisko. Wycieczka była doskonałą okazją do integracji, ale też powtórki do egzaminu w przyjemnych okolicznościach przyrody.  Piękna pogoda pozwoliła wszystkim się zrelaksować. Zapraszamy do obejrzenia filmu z wycieczki przygotowanego przez pana Piotra Surmę.

Dorota Broniś
                                                                                        Urszula Sodel