Geoplany na zajęciach projektowych

Na zajęciach matematycznych realizowanych w ramach projektu „NOWOCZESNA EDUKACJA W JEDYNCE” uczniowie pracowali z geoplanami. Podstawą konstrukcji geoplanu jest tzw. sieć kwadratowa, czyli inaczej mówiąc sieć punktów, w których przecinają się linie równoległe i prostopadłe równo od siebie oddalone. Geoplan jest tabliczką, na której w punktach sieci tkwią wystające kołeczki. Uzupełnieniem są różnej wielkości kolorowe gumki, np. recepturki, które uczeń rozpina na kołeczkach. Uczniowie budowali figury geometryczne, powtarzali i utrwalali ich własności. Ponadto rozwijali wyobraźnię i ćwiczyli koordynację wzrokowo-ruchową. Był też czas na samodzielne tworzenie. Efektem prac dzieci były obrazki z figur geometrycznych: domki, gwiazdy, prezenty, owoce. Geoplan okazał się świetna pomocą dydaktyczną pomocną w zrozumieniu geometrii.

Anna Mazur