1 – 7 grudnia Europejski Tydzień Autyzmu

„Życie w autyzmie jest kiepskim przygotowaniem do życia w świecie bez autyzmu.
Uprzejmość zastawiła wiele pułapek, w które można wpaść.
 Ludzie z autyzmem żadnej nie ominą; są w tym mistrzami.”
Axel Brauns „Barwne cienie i nietoperze. Życie w autystycznym świecie.”

Europejski Tydzień Autyzmu, który co roku przypada w pierwszym tygodniu grudnia to kolejna okazja do promowania pozytywnych postaw wobec osób ze spektrum Autyzmu. Święto zostało zainicjowane przez Parlament Europejski, który w 1996 roku uchwalił Kartę Praw Osób z Autyzmem. Celem tego szczególnego tygodnia, jest przede wszystkim dostarczenie rzetelnej wiedzy społeczeństwu na temat autyzmu, uwrażliwienie na potrzeby i problemy osób ze spektrum Autyzmu, a także poprawienie ich dostępu do świadczeń wspierających.
          Nasza szkoła na znak solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem włączyła się w akcję, aby poszerzać wiedzę społeczności szkolnej na ten temat. Na znak zrozumienia i solidarności została przygotowana wystawa, na której pojawiły się najważniejsze informacje dotyczące autyzmu. Przeprowadzone zostały lekcje wychowawcze poświęcone tejże tematyce.

Uczniowie klas Ia i IIb pod opieką wychowawców p. E. Nowak, p. A. Pustuły, p. Iwony Skrobek – nauczyciela współorganizującego i przy współpracy pedagoga szkolnego wzięli udział w wojewódzkim konkursie „Alicja w krainie SPEKTRUM” organizowanym przez Krajowe Towarzystwo Autyzmu oddział Kielce. Każdy uczestnik przygotował projekt zakładki do książki, który przedstawiał bohaterkę. Celem konkursu było szerzenie wiedzy na temat spektrum Autyzmu oraz lepszego rozumienia innych osób, aktywizacja społeczna oraz rozwój umiejętności plastycznych uczestników.

Mamy nadzieję, że hasła: TOLERANCJA, AKCEPTACJA, ZROZUMIENIE będą przyświecać wszystkim nie tylko w grudniu.

Koordynatorzy:
Beata Smagór