BohaterON w Jedynce

W dniach od 27 września do 8 października uczniowie klas 5-8 wzięli udział w akcji  BohaterON – włącz historię!

Nazwa akcji stanowi połączenie dwóch słów – polskiego „bohater” oraz angielskiego „ON”, czyli „włączyć”. Angielskie „ON”, zapożyczone z popularnego przymiotnika „on-off”, dosłownie włącza historię bohatera – film lub prezentację. Jest to ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego poprzez wysłanie im pocztówki, kartki, laurki z życzeniami bądź listu. Biogramy żyjących Powstańców, do których można skierować swoje życzenia, są dostępne na stronie: www.bohateron.pl/wyslij-kartke/powstancy. Ponadto – co roku – w 7 kategoriach przyznawana jest Nagroda BohaterONy im. Powstańców Warszawskich. Statuetki i wyróżnienia trafiają w ręce osób i instytucji, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918–1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną. W ramach akcji organizowana jest również pomoc bezpośrednia kierowana do bohaterów walk o stolicę m.in. wsparcie przezwolontariuszy w codziennych obowiązkach, dostarczanie posiłków, zakup środkówhigienicznych, leków i sprzętu medycznego, a także pomoc w drobnych naprawach i remontach.

O losach Powstańców Warszawskich uczniowie klas piątych i szóstych SP nr 1 dowiedzieli się ze słuchowiska pt. „Mały roznosiciel nadziei”. Poznali wówczas historię Pana Stanisława i mogli razem z nim przenieść się do powstańczej Warszawy, stali się również świadkami pięknej przyjaźni małego chłopca i dzielnej łączniczki. Ich zadanie polegało na ułożeniu chronologicznie wydarzeń ze słuchowiska. Wszyscy spisali się na medal!

Starszych uczniów w tematykę powstania wprowadził odcinek „Co za historia”.Podzieleni na grupy mieli opracować infografikę na zadany temat np. „Plan Burza i decyzja o wybuchu powstania”, „Godzina W i pierwsze dni  powstania”, czy „Życie codzienne i sprawa kobiet”.

Bardzo dziękuję wszystkim uczniom za zaangażowanie! Dzięki Wam powstały bardzo ciekawe prace.

Katarzyna Szostak

nauczyciel historii