Karta Rowerowa – Twoje pierwsze prawo jazdy

W dniu 07.05.2021 w naszej szkole odbyło się spotkanie klas 3 i 4 z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Kielcach na temat:

„Bezpieczny rowerzysta – pierwsze uprawnienie” przygotowanie do egzaminu na kartę rowerową.

Informujmy, że egzamin na Kartę  Rowerową odbędzie się w szkole dnia 28 maja 2021 r. o godz. 11.30.

Głównym celem przeprowadzenia egzaminu na kartę rowerową oraz działań edukacyjnych z nim związanych w szkole jest przygotowanie uczniów do odpowiedzialnego i świadomego uczestniczenia w ruchu drogowym, dbałości o własne bezpieczeństwo, życie i zdrowie.

Tematyka wychowania komunikacyjnego realizowana jest w ramach przedmiotu Technika w postaci zajęć teoretycznych w klasie IV : uczniowie zdobywają wiedzę na temat obowiązkowych przepisów, znaków drogowych, udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, umożliwiającą zdobycie karty rowerowej.

Warunki uzyskania KARTY ROWEROWEJ

O wydanie karty rowerowej może ubiegać się każdy uczeń szkoły (również z roczników starszych), który wyraża chęć jej uzyskania o ile ma ukończone 10 lat.

Uczeń powinien:

1. pobrać od nauczyciela zajęć technicznych (Pani Anety Trzcińskiej) Arkusz zaliczeń ucznia,
  2. wypełnić czytelnie swoje dane osobowe,
  3.  uzyskać wpis (zgodę) rodzica lub prawnego opiekuna,
  4.  uzyskać wpis (zgodę) nauczyciela wychowawcy,
  5.  zgłosić się do nauczyciela zajęć technicznych w wyznaczonym terminie z wypełnionym arkuszem zaliczeń ucznia,
  6.  przystąpić do testu teoretycznego,
  7.  po pozytywnym zaliczeniu części teoretycznej, przystąpić do sprawdzianu praktycznego z jazdy na rowerze na placu manewrowym,
  8.  po pozytywnym zaliczeniu egzaminu dostarczyć zdjęcie legitymacyjne.

Po przyswojeniu teorii każdy uczeń może sprawdzić nabytą wiedzę wypełniając przykładowe testy, jakie np. przygotował Polski Związek Motorowy. Materiały te są ogólnodostępne na stronie internetowej: https://www.pzm.pl/turnieje/szkola-podstawowa-testy-brd-i-mtm

Przydatne linki:

Autor: Ewa Waleniak