Jak oszacować wiek drzew?

Szkolne koło LOP na ostatnich zajęciach borykało się z problemem: Jak oszacować wiek drzew bez konieczności jego ścięcia i policzenia liczby słoi? Postanowiliśmy zmierzyć się z tym zagadnieniem i poszukać na ten temat wiadomości. Z pomocą przyszła nam „Dendrologia” – czyli dział botaniki zajmujący się drzewami i krzewami. Dowiedzieliśmy się, że wystarczy zmierzyć pierśnicę – średnicę drzewa na wysokości naszej klatki piersiowej (na wysokości około 130 cm), a potem dokonać pewnych obliczeń. Po części teoretycznej przyszedł czas na praktykę – ruszyliśmy na poszukiwania najstarszego drzewa rosnącego w pobliżu naszej szkoły. Według naszych obliczeń najstarszym drzewem rosnącym w naszym sąsiedztwie jest Klon zwyczajny, którego wiek określiliśmy na ponad 90 lat.

Krystyna Banasik – nauczyciel biologii