101. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości w Szkole Podstawowej nr 1

Dnia 8 listopada 2019 r. uczniowie klasy 8 a i 8 b, pod opieką wychowawców: p. Katarzyny Szostak i Elżbiety Litwinek przygotowali apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Podobnie jak w setną rocznicę, tak i w tym roku, akademia rozpoczęła się od wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego w ramach akcji ,,Szkoła do hymnu” o symbolicznej godzinie 11.11. Przedsięwzięcie to kontynuuje ubiegłoroczną inicjatywę „Rekord dla Niepodległej” zainicjowaną przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Oprócz uczniów, nauczycieli i innych pracowników szkoły oraz rodziców do śpiewania hymnu dołączyli nasi goście: p. Iwona Grabczak z Muzeum Historii Kielc; p. Anna Wicha z Rady Rodziców oraz p. major Mariusz Migorn z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych.

Po hymnie ósmoklasiści zatańczyli poloneza. Narodowy taniec, wykonany przez najstarszych uczniów, zrobił duże wrażenie na widowni. Kolory sukienek, w które ubrane były tancerki: biały i czerwony, podkreślały charakter uroczystości. O barwach narodowych przypomniał również taniec z szarfami. A alegoria rozbiorów uzmysłowiła odbiorcom, w jakim położeniu znalazła się Polska podczas utraty swojej niepodległości. W kolejnych częściach akademii nie zabrakło też wierszy, pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych, dotyczących daty 11 listopada 1918r. Na zakończenie p. dyrektor- Żaneta Szczepaniak wygłosiła przemówienie poświęcone obchodom Święta Niepodległości w naszej szkole. Wspomniała w nim także o akcji ,,Szkoła pamięta”, odbywającej się pod patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, w której Jedynka wzięła udział. Celem tej inicjatywy było zorganizowanie działań upamiętniających ważne dla naszego regionu postaci oraz wydarzenia.

Układy taneczne opracowała p. Ewa Nowak, chórem szkolnym kierowała p. Elżbieta Litwinek. Dekoracje przygotowały: p. Anna Materny i p. Aneta Trzcińska. Uroczystość została upamiętniona poprzez fotografie p. Piotra Surmy oraz krótkie filmy nagrane przez p. wicedyrektor – Elżbietę Wójcik. Relację z apelu można obejrzeć poniżej.

Duże zaangażowanie ósmoklasistów, pomoc rodziców i pracowników szkoły przy organizacji apelu, połączyło nas wszystkich 8 listopada 2019 r. w jedną wielką biało-czerwoną rodzinę. Wspólnie mogliśmy uczcić 101 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Media o nas:

Katarzyna Szostak