ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KOMPETENCJE MATEMATYCZNE I INFORMATYCZNE DLA MŁODSZYCH UCZNIÓW

Dzięki prowadzonym zajęciom w ramach Projektu „Cyfrowa Jedynka” uczniowie klas młodszych poznają i odkrywają świat matematyki oraz informatyki z wykorzystaniem narzędzi TIK.

Zajęcia prowadzone w klasach 1-3 w ramach projektu „Cyfrowa Jedynka” dzielą się na dwie grupy.
1. Zajęcia dodatkowe dla uczniów uzdolnionych matematycznie – koło matematyczne ze wsparciem TIK
2. Zajęcia dodatkowe dla uczniów przejawiających trudności w edukacji matematycznej – zajęcia wyrównawcze z matematyki ze wsparciem TIK
Głównym celem zarówno jednych jak i drugich zajęć jest ukazanie sposobu na mądre i twórcze wykorzystanie czasu wolnego, rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań matematycznych i informatycznych, opanowanie techniki pracy umysłowej i pracy nad problemem intelektualnym, zdobywanie i utrwalanie już nabytych umiejętności w zakresie przedmiotów ścisłych.

Główną zaletą zajęć jest ich różnorodność wynikająca z zastosowania atrakcyjnych dla uczniów pomocy dydaktycznych, pozwalających uczyć się przez zabawę. Komputery, tablice interaktywne pozwalają korzystać m.in. z takich stron edukacyjnych jak: matzoo.pl, szalone liczby.pl, e-podręczniki.pl czy kahoot.it. …Oprócz tego wykorzystywane są ozoboty, dzięki którym dzieci uczą się kodowania, gry planszowe, łamigłówki i autorskie karty pracy przygotowywane przez nauczycieli prowadzących zajęcia.
Uczniowie na zajęciach pracują nie tylko indywidualnie, ale również w grupach i parach. Dzięki różnorodnym metodom poznają i odkrywają świat matematyki i informatyki. Postępy czynione przez uczniów w czasie zajęć nie podlegają ocenie szkolnej, przez co są jeszcze bardziej atrakcyjne. Prowadzący jednak systematycznie śledzą efekty pracy dzieci, żeby móc w porę podejmować odpowiednie decyzje dotyczące tematyki zajęć, a wynikające z potrzeb edukacyjnych uczniów.

Elżbieta Lis
Andrzej Pustuła