„Bezpieczniej ze Strażą Miejską”

Koordynatorzy do spraw profilaktyki Straży Miejskiej w ramach realizacji programu profilaktycznego „Bezpieczniej ze Strażą Miejską” przeprowadzili w październiku zajęcia dla uczniów naszej szkoły.

Klasy Ia i Ib uczestniczyły w zajęciach „Bezpieczna droga do szkoły ze Strażą Miejską”. Dzieci poznały specyfikę pracy strażnika oraz charakterystykę ubioru i wyposażenia. Uzyskały informacje na temat bezpiecznego poruszania się pieszego po drodze.

Klasy IIa i IIb brały udział w spotkaniu „Wiem jak zachować się wobec osoby obcej”, gdzie zostały zaznajomione z zasadami bezpiecznego zachowania się w kontaktach z osobami nieznajomymi.

Klasy IIIa i IIIb uczestniczyły w spotkaniu „Co wisi w powietrzu?”, kształtującym u dzieci postawy proekologiczne.

W klasie Vb specjaliści przeprowadzili zajęcia „Bez strachu, bez złości – bez agresji” podczas których kształtowali u uczniów umiejętności komunikowania się z innymi, konstruktywne sposoby radzenia sobie ze złością oraz agresją i przemocą rówieśniczą.

Klasy VIa i VIc brały udział w zajęciach „Płytka wyobraźnia – unikam zagrożeń”. Uczniowie zdobyli wiedzę dotyczącą zachowań ryzykownych – uzależnień, agresji – przemocy oraz odpowiedzialności prawnej.

Klasa VIIb uczestniczyła w spotkaniu „Nie zaplątaj się w sieć – Cyberprzemoc”, podczas których pogłębiła swoją wiedzę dotyczącą zagrożeń jakie niesie Internet, a w szczególności cyberprzemoc. Uczniowie zostali uwrażliwieni na specyfikę problemu związaną przede wszystkim z możliwymi poważnymi konsekwencjami dla ofiar oraz sprawców.

W klasie VIIc – specjaliści przeprowadzili zajęcia „Nie warto ryzykować” uczniowie poznali obowiązujące przepisy prawne dotyczące postępowania w sprawach nieletnich – odpowiedzialność, procedury dotyczące postępowania z nieletnimi sprawcami wykroczeń i przestępstw.

To były bardzo interesujące i pouczające zajęcia.

Beata Smagór
Koordynator współpracy ze Strażą Miejską