Wycieczka na Karczówkę

Dnia 5 października 2019 roku członkowie szkolnego koła geograficzno-turystycznego „Z plecakiem przez Kielce” oraz szkolnego koła LOP wspólnie wybrali się na Karczówkę. Uczniowie określali w oparciu o mapę położenie wzgórza, słuchali legendy świętokrzyskiej dotyczącej powstania klasztoru na Karczówce oraz ciekawostek na temat historii górnictwa w tym rejonie. Następnie przyszedł czas na degustację „górniczych cukierków”. W dalszej części dzieci uczyły się rozpoznawać drzewostan rezerwatu oraz określać kierunki świata na podstawie wskazówek przyrodniczych. Na zakończenie zwiedziliśmy kościół na Karczówce wraz z figurę św. Barbary – patronki górników wykonanej z lokalnego kruszcu (rudy ołowiu- galeny), a także wykonaliśmy pamiątkową fotografię na tarasie widokowym przed klasztorem. Pogoda oraz humory dopisywały wszystkim uczestnikom i ich opiekunom do końca wycieczki.

Opiekunowie kół:
Gołąbek Monika,