Zadanie 4-4

MegaMisja – zadanie 4-4

Tematem dodatkowych zajęć z 4. obszaru były niepełnosprawności i wynikające z nich ograniczenia. W czasie zabaw dzieci mogły same ich doświadczyć, a także podać przykłady udogodnień, które pomagają osobom niepełnosprawnym w dostępie do kultury i informacji. Wysłuchały listu do niepełnosprawnego kolegi. Treść tego listu uświadomiła dzieciom dwie rzeczy. Po pierwsze, osobom niepełnosprawnym potrzebna jest całkowita akceptacja środowiska, w którym przebywają. A po drugie, potrzebne są techniczne udogodnienia pozwalające na normalne funkcjonowanie w codziennym życiu. Na przykład: odpowiednie napisy, tłumacz języka migowego czy audiodeskrypcje w kinie. Dużo emocji dostarczyła dzieciom zabawa „Zaufaj mi, ja cię bezpiecznie poprowadzę”, w której wcieliły się w rolę osoby niewidomej i jej opiekuna.

Barbara Sobota