sp1 kielce

Edukacja w miejscach pamięci

Luty 2017
Dziedzictwo historyczne, kulturowe i przyrodnicze naszego regionu jest bardzo bogate, ale niestety mało znane młodemu pokoleniu. W kwietniu 2016 r. uczniowie klas trzecich i szóstych wzięli udział w pilotażowej wersji projektu: EDUKACJA W MIEJSCACH PAMIĘCI, realizowanego przez Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej we współpracy z Samorządowym Ośrodkiem Doradztwa Metodycznego w Kielcach oraz Wydziałem Edukacji, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Kielce. Celem projektu jest poznanie najważniejszych zabytków, miejsc i osób związanych z naszym regionem.
Koordynatorkami projektu w naszej szkole są: pani Katarzyna Szostak, nauczyciel
historii i pani Małgorzata Kasza, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.
Uczniowie klas szóstych zrealizowali 4,5 godzinną ścieżkę „KIELCE – MOJA MAŁA OJCZYZNA”. W  ramach jej wzięli udział w zajęciach warsztatowych w Muzeum Historii Kielc pt. „Żyli, tworzyli, rozwijali Kielce”. Następnie wspólnie z przewodnikiem odbyli dwugodzinny spacer dydaktyczny po Kielcach. W trakcie jego zwiedzili m.in. dziedziniec Pałacu Biskupiego, plac katedralny, dawne więzienie w budynku Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej oraz Park im. Stanisława Staszica. Ponadto poznali historię kieleckich Żydów, obejrzeli pomniki : Józefa Piłsudskiego, Henryka Sienkiewicza, Jana Karskiego oraz Armii Krajowej – „Jodła”. Wycieczka zakończyła się zajęciami w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej pt. „ Od niepodległości do niepodległości”.
Klasy trzecie w ciągu trzech godzin dydaktycznych wzięły udział w zajęciach: w Muzeum Historii Kielc na temat: „Kielce moje miasto”, w spacerze dydaktycznym od siedziby Muzeum do Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej. Tutaj zakończyły projekt warsztatami na temat „Nasza wielka i Mała Ojczyzna”.
Była to niezapomniana lekcja patriotyzmu w terenie. Uczniowie uczyli się, dotykając historii w bezpośrednim kontakcie z miejscami szczególnie ważnymi dla naszej tożsamości  lokalnej i narodowej.

Katarzyna Szostak, Małgorzata Kasza