Narodowe Czytanie ,,Nad Niemnem”

Wramach Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania po raz piąty wzięliśmy udział w akcji ,,Narodowe Czytanie” zainicjowanej przez Parę Prezydencką. W tegorocznej 12-tej edycji zostało wybrane ,,Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Teksty powieści odczytali nasi goście wraz z Dyrekcją oraz nauczycielami i uczniami SP 1:

  1. Dyrektor SP nr 1 w Kielcach – Pani Żaneta Szczepaniak
  2. Wicedyrektor SP nr 1 w Kielcach- Pani Elżbieta Wójcik

3.   Dyrektor Biblioteki Uniwersyteckiej – Pan Andrzej Antoniak

4.   Zastępca Dyrektora Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach – Pan Jakub Czaplarski

5. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Bocianek” – Pan Paweł Kubicki

6. Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach  – Pani Jolanta Białek

6.  Korona Kielce- Pan Kacper Konieczny i Scyzio

8. Wykładowca Uniwersytetu Jana Kochanowskiego – Pani Magdalena Płusa

9. Przewodniczący Rady Rodziców SP nr 1 –Pan Mariusz Łuszczek

10. Nauczyciel bibliotekarz SP nr 1 – Pan Albert Lewandowski

11. Nauczyciel chemii SP nr 1 – Pani Anna Stradomska

12. Nauczyciel historii SP nr 1 –  Pan Patryk Kozieł

W czytaniu wzięli też udział nasi uczniowie( Gabriela Matałowska, Maja Bielec , Franciszek Banasik) .

Uroczystość rozpoczęła się uroczyście- staropolskim obyczajem. Klasa 1b zatańczyła poloneza w choreografii pani Ewy Nowak i pani Marty Więckowskiej w ramach Małych form artystycznych.

Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda tradycyjnie skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji. 

– To książka nastrojowa, napisana barwnym językiem, a zarazem donośna i sugestywna w swoim patriotycznym przesłaniu. (…) Spotkajmy się z rodzinami Bohatyrowiczów, Korczyńskich i innymi postaciami, wysłuchajmy ich rozmów o Polsce, ale też tych codziennych pogawędek „przy polskim stole”. Odkryjmy na nowo atmosferę tego dzieła, bogatą nadniemeńską przyrodę, wspaniałe pejzaże                           i krajobrazy. Przypomnijmy wreszcie ważne dziedzictwo Powstania Styczniowego, które powraca we wspomnieniach bohaterów i legendzie jako symbol i fundament narodowej pamięci i którego znaczenie jest istotne także dla innych narodów naszego regionu – podkreślił w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

Chciałbym, aby tegoroczna lektura pogłębiła też namysł nad tym, w jaki sposób współcześnie odczytujemy naszą historię i jak o niej pamiętamy. I żeby, zwłaszcza dzisiaj, w obliczu agresywnego rosyjskiego imperializmu, odwołując się do powstańczego czynu, powieść Orzeszkowej jeszcze bardziej umocniła przekonanie o podstawowym prawie każdego narodu do własnej wolności i suwerenności – dodał Prezydent.

Nad Niemnem to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego Pana Tadeusza. Żadna inna książka pisarki nie została tak entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów. Chwalono m.in. sprawne połączenie dydaktyzmu z walorami artystycznymi i przemyślaną kompozycję całości. 

Nad Niemnem cieszyło się popularnością i uznaniem kolejnych pokoleń czytelników. W Drugiej Rzeczypospolitej powieścią zainteresowało się kino. Ekranizację książki ukończono w 1939 roku, ale obraz zaginął w czasie II wojny światowej. Kolejny film nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. Nad Niemnem to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Na zakończenie wystąpił chór ,Jedynkowe nuty”  z piosenką ,,Ja pójdę górą, a ty doliną”. Zaśpiewały ją uczennice z kl. 7a i 7b ubrane w ludowe stroje wypożyczone dzięki uprzejmości pani Agnieszki Adamczyk z Zespołu Pieśni i Tańca w Kielcach. Oprawą muzyczną zajęła się pani Małgorzata Walczak , zaś scenografię przygotowała pani Marzena Kwiecień.   Uroczystość fotografował i filmował pan Piotr Surma.

W przygotowaniu przedstawienia zostały wykorzystane sprzęty zakupione w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości”

Serdecznie dziękujemy za udział w akcji oraz pomoc w jej organizacji.

Dorota Broniś

Renata Kozieł