VIII Świętojańskie Spotkania w Bibliotece Uniwersyteckiej

14 czerwca klasa 4a uczestniczyła w VIII Świętojańskich Spotkaniach w Bibliotece Uniwersyteckiej UJK w Kielcach.

Dzieci wysłuchały wykładu ,,W poszukiwaniu kwiatu paproci. Noc Świętojańska w baśniach i opowieściach” – dr hab. Agnieszki Miernik, prof. UJK oraz prezentacji muzyki dawnej okresu renesansu w wykonaniu studentów Instytutu Muzyki UJK pod kierunkiem dr hab. Ewy Robak, prof. UJK oraz dra Mateusza Strzeleckiego. Następnie klasa zwiedziła gmach Biblioteki Uniwersyteckiej oraz wzięła udział w warsztatach robienia kwiatów z krepiny oraz wyplatania wianków z ziół, kwiatów polnych i z krepiny, zgodnie ze staropolskim zwyczajem Nocy Świętojańskiej. Dzieci projektowały i wykonywały iluminowany inicjał, zgodnie z zasadami ozdabiania ksiąg i rękopisów w czasach Kochanowskiego, połączone z krótką pogadanką na temat robienia zakładek do książek zawierających elementy promujące czytelnictwo, Bibliotekę Uniwersytecką oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego i jego patrona. Na zakończenie odbył się pokaz nowoczesnego sprzętu oraz gry i zabawy z czasów Kochanowskiego.

Spotkanie było doskonałym sposobem na przybliżenie tradycyjnego obrzędu sobótki oraz sylwetki Jana Kochanowskiego i jego twórczości, a także cenną lekcją pokazującą świat nauki i kultury.

Serdeczne podziękowania dla mamy Wiktorii – Pani Karoliny Wichy – zastępcy Dyrektora ds. Informacji Naukowej, Innowacji i Współpracy za zaproszenie klasy na Świętojańskie Spotkania oraz oprowadzenie po Bibliotece Uniwersyteckiej.

Dorota Broniś