Kolejna lekcja klasy 7A z cyklu „Poznajemy literackich patronów 2023 roku”

Klasa 7a w ramach lekcji języka polskiego poświęconych lekturze egzaminacyjnej pt. „Zemsta”, poznała także sylwetkę jej autora- Aleksandra Fredry, który został uznamy za patrona roku.

Uczniowie wykonali lapbooki oraz zmierzyli się z quizem wiedzy o komediopisarzu.

Ciekawostki o patronie roku:

✒️ A. Fredro przyszedł na świat 20 czerwca 1793 w Surochowie nieopodal Przemyśla. Jego ojciec – zamożny szlachcic – był właścicielem kilku wsi.

✒️W tym miesiącu przypada 230 rocznica jego urodzin.

✒️ Na wrocławskim rynku znajduje się pomnik tego wspaniałego komediopisarza, a od lat krążą pogłoski, że regularnie ginie z niego żeliwne pióro.

✒️ Dorobek literacki Fredry– oprócz komedii takich jak „Zemsta” czy „Śluby panieńskie”,  które przyniosły mu wielką sławę, obejmuje także liczne wiersze, aforyzmy i pamiętniki.

✒️ Przypisywane jest mu miano mistrza dowcipu.

✒️ Spod jego mistrzowskiego pióra wyszły też liczne bajki dla dzieci („Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł”, „Zupa na gwoździu”).

✒️ Walczył w czasie kampanii Napoleona Bonaparte w Rosji. Za swoje zasługi został odznaczony Orderem Virtuti Militarii oraz Legią Honorową ?

Zapraszamy do obejrzenia prac siódmoklasistów!

Nauczyciel języka polskiego

Mariola Strózik