Wyjazd do Niepokalanowa

Uczniowie klas trzecich, w ramach przygotowań do Uroczystości Pierwszej Komunii Świętej wzięli udział w pielgrzymce do Niepokalanowa. Podczas pobytu w pomieszczeniach tworzących franciszkański klasztor mogli wziąć udział w Misterium Męki Pańskiej, odwiedzić Muzeum świętego ojca Maksymiliana, Panoramę Tysiąclecia, Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej.

Wyjątkowym miejscem w Niepokalanowie jest kaplica – najstarszy budynek w klasztorze. Tu modlił się sam święty ojciec Maksymilian. Mieszkał w niewielkim, skromnie urządzonym pokoiku, czyli w celi zakonnej mieszczącej się przy kaplicznej zakrystii.

Nazwa Niepokalanów pochodzi od imienia Matki Bożej Niepokalanej, której święty męczennik powierzył dzieło całego swojego życia. Kościół w Niepokalanowie nosi tytuł Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask.

Na szczególną uwagę w sanktuarium zasługuje Światowe Centrum Modlitwy o Pokój. Jest to miejsce adoracji Najświętszego Sakramentu z widoczną postacią Matki Bożej, która nosiła Jezusa pod swoim sercem i była w ten sposób pierwszym tabernakulum.

Zainteresowaniem dzieci cieszyły się wozy strażackie w odwiedzanym przez nas Muzeum Ochotniczej Straży Pożarnej braci franciszkanów.

Pielgrzymka do Niepokalanowa to ostatnia, czwarta z kolei po Częstochowie, Świętym Krzyżu i Krakowie pielgrzymka komunijna w tym roku szkolnym. Z pewnością pozostanie na długo w pamięci dzieci i ich opiekunów.

s. Faustyna Monika Czajkowska