Wycieczka klas szóstych do Oblęgorka

W dniu 16 listopada klasy szóste wraz z wychowawczyniami – panią Emilią Orkisz i panią Katarzyną Szostak oraz paniami: Agnieszką Adamczyk i Dorotą Broniś odwiedziły Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku.

Uczniowie zwiedzili muzeum, podziwiając pamiątki zgromadzone po pisarzu. Następnie wysłuchali opowieści przewodników o historii dworku oraz poznali tajemnice z życia pisarza.

Majątek ofiarowany Sienkiewiczowi przez społeczeństwo polskie w 1900 r., z okazji jubileuszu 25–lecia pracy literackiej, został w 1956 r. przekazany przez jego dzieci na rzecz utworzenia muzeum, które otwarto 26 października 1958 r

Położony na skarpie pałacyk pisarz traktował jako letnią rezydencję. Stoi on, jak niegdyś, w starym parku, urządzonym przez znanego warszawskiego ogrodnika – Franciszka Szaniora – twórcę Ogrodu Saskiego. Wiedzie do niego piękna, 4-rzędowa aleja lipowa.

Na parterze odtworzono mieszkanie Sienkiewicza – gabinet, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię – gdzie zobaczymy galerię portretów rodzinnych, kolekcję broni bliskowschodniej i afrykańskiej i dary jubileuszowe.

Pierwsze piętro, gdzie niegdyś urządzone były pokoje dla dzieci i gości, mieści obecnie wystawę biograficzno – literacką, prezentującą największą w Polsce kolekcję albumów i adresów jubileuszowych.

Szóstoklasiści wzięli również udział w lekcji poświęconej lekturze- Afrykańska podróż Henryka Sienkiewicza a powieść W pustyni i w puszczy

Dzięki niej dowiedzieli się o pasji podróżniczej pisarza oraz o tym, jak przebiegała najbardziej niebezpieczna, a zarazem fascynująca wyprawa pisarza do Afryki. Zobaczyli wiele ciekawych pamiątek, w tym fotografie i trofea myśliwskie. Przeczytali barwne fragmenty listów autora „W pustyni i w puszczy” na temat Czarnego Lądu. Zobaczyli również, w jakim stopniu wyprawa przyczyniła się do powstania tej powieści.

Wszyscy byli zauroczeni magią sienkiewiczowskiego Oblęgorka. To piękne miejsce w naszym regionie, które warto odwiedzić.

Dorota Broniś