EGZAMIN NA KARTĘ ROWEROWĄ

W minionym tygodniu w naszej placówce odbył się egzamin na kartę rowerową, przeprowadzony przez policjantów z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji
w Kielcach.

Egzamin rozpoczął się częścią teoretyczną. Test zawierał 25 pytań zamkniętych. Aby zdać test trzeba było uzyskać, co najmniej 80% poprawnych odpowiedzi, czyli prawidłowo odpowiedzieć na 20 pytań. Po części teoretycznej dzieci, które zaliczyły test pozytywnie, przemieściły się na plac manewrowy za budynkiem szkoły, gdzie zdawana była część praktyczna, polegająca na przejechaniu rowerem po wyznaczonym torze.

Kto wydaje kartę rowerową?

Karta rowerowa jest wydawana dziecku za pisemną zgodą jego rodziców lub opiekuna. Do wydania karty rowerowej jest upoważniony dyrektor szkoły – jeżeli chodzi o ucznia szkoły podstawowej oraz dyrektor wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przedsiębiorca prowadzący ośrodek szkolenia kierowców posiadający poświadczenie potwierdzające spełnianie dodatkowych wymagań – przy uczniu szkoły ponadpodstawowej. Aby karta rowerowa była ważna, niezbędne jest dostarczenie zdjęcia portretowego.

Karta rowerowa – kto musi ją mieć?

Każde dziecko w wieku od 10-18 lat, które chce uczestniczyć w ruchu drogowym jako rowerzysta musi mieć kartę rowerową. Przepisy ruchu drogowego zabraniają bowiem samodzielnego poruszania się po drogach publicznych osobom nieletnim bez posiadania uprawnień do prowadzenia jakiegokolwiek pojazdu. Nieletniemu za jazdę bez karty rowerowej grozi kara grzywny. Za brak dokumentu przy sobie grozi kara w wysokości 250 zł.

Zgodnie z obowiązującym prawem, każda osoba która ukończyła 18 lat nie musi posiadać karty rowerowej, by móc poruszać się rowerem po drogach publicznych. Dzieci poniżej 10 lat mogą poruszać się rowerem tylko pod opieką osoby dorosłej i mogą jeździć tylko na chodnikach, gdzie są uznawane za pieszego.

UWAGA !!!

Dzieci, które nie dostarczyły zdjęć legitymacyjnych proszeni są w trybie pilnym o przekazanie ich do nauczyciela techniki, tj. Pani Anety Trzcińskiej.

Autor: Ewa Waleniak