POLA NADZIEI 2020/2021 z „JEDYNKĄ” – część I Sadzenie żonkili przed salkami parafialnymi

Szkolne Koło Wolontariatu „JEDYNKI”  za pozwoleniem dyrekcji naszej Szkoły weszło we współpracę z Caritas Kielce dla kampanii POLA NADZIEI 2020/2021
na rzecz stacjonarnego i domowego Hospicjum im. św. Matki Teresy z Kalkuty w Kielcach.

Jeszcze przed tym jak, jako powiat kielecki znaleźliśmy się w czerwonej strefie epidemicznej, udało się – kilkunastu uczniom ze Szkolnego Koła Wolontariatu, głównie
z klasy VII C i klasy VIII B – z wielką radością włączyć się w pierwszy etap kampanii POLA NADZIEI (etap jesienny), mianowicie, w sadzenie żonkili (żonkil – żółty kwiat symbolizujący nadzieję życia, w tym przypadku dla osób z hospicjum).

Pierwsza akcja sadzenia 100 cebulek żonkili (kwiatów nadziei) miało miejsce
przy salkach parafialnych par. św. Józefa Robotnika w Kielcach. Na zdjęciach możemy zobaczyć małą relację z „żółtej akcji”.

Czym są POLA NADZIEI?

Pola Nadziei (ang. Fields of Hope) – to program-kampania pomocy na rzecz  hospicjów. Symbolem kampanii jest żonkil, którego cebulki sadzi się jesienią, a na wiosnę zrywa się jego kwiaty i wręcza osobom, które promują szacunek do każdego ludzkiego życia, szczególnie dla osób ciężko chorych, czy umierających i które między innymi, chcą materialnie, czy duchowo wesprzeć konkretne hospicjum.

ŻONKIL w czasach starożytnych był symbolem nadziei na nowe życie – odrodzenie. W tradycji chrześcijańskiej według „Słownika Symboli”  W. Kopalińskiego żonkil symbolizuje triumf poświęcenia nad egoizmem, miłości nad śmiercią, miłości niebiańskiej nad ziemską. Kwiat poprzez swoją subtelność, barwę i zapach uświadamia nam wyższe cele istnienia, symbolizując kruchość i ulotność życia, przemijanie – stałą metamorfozę.

Ważniejsze cele „Pól Nadziei”:

1. Edukacja rodzinna i szkolna dotycząca metod pracy z nieuleczalnie chorymi ludźmi oraz z osobami w żałobie.
  2. Propagowanie w społeczeństwie postaw altruistycznych, otwartych na drugiego, zwłaszcza cierpiącego człowieka. Szczególnie zachęcanie dzieci i młodzieży
    do praktycznego zaangażowania w pomoc dla ludzi cierpiących.
  3. Pozyskiwanie środków finansowych potrzebnych dla bieżącego funkcjonowania Ośrodka Hospicjum.

Szkolne Koło Wolontariatu i Ks. Konrad Walerczak