EUROPEJSKI DZIEŃ ŚNIADANIA

24 kwietnia 2020 roku – piątek

Zapraszamy do wspólnego śniadania!

Samorząd Uczniowski i pedagog szkolny zapraszają do konkursu na „Wspólne  śniadanie”.

Wystarczy:

1. Przygotować śniadanie dla siebie lub również dla swoich bliskich.

2. Zasiąść do jego konsumpcji.

3. Zrobić fotografię siebie podczas jedzenia lub zastawionego stołu ze śniadaniem.

4. Przesłać przepis na super śniadanie (dla chętnych).

5. Czekamy na Wasze fotki pod adresami – pedagog@sp1.kielce.eu oraz renata.koziel@sp1.kielce.eu

Wszyscy, którzy wezmą udział w konkursie otrzymają nagrody – niespodzianki.

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień!

Poranny posiłek powinien odżywiać, być urozmaicony, składać się z różnorodnych produktów bogatych w błonnik – pieczywa, płatków owsianych oraz  białko. Jeśli dobrze się z rana najemy, to potem mamy mniejszą ochotę na niezdrową żywność.

Oto kilka rad na dobre śniadanie:

–  śniadanie powinno się zjeść w ciągu godziny od przebudzenia; im szybciej zjemy pierwszy posiłek, tym lepiej wykorzystamy potencjał naszego organizmu do spalania tłuszczu.

–  śniadanie wspiera regulację układu trawiennego. Dzięki niemu, nasz metabolizm jest pobudzony. Na dodatek, jeśli nasze śniadanie jest zdrowe, pożywne, to reguluje nam łaknienie. Jeśli rezygnujemy ze śniadań, narażamy się  na nadwrażliwość na insulinę, wysokie ciśnienie krwi oraz cukrzycę typu drugiego.

– według naukowców, ryzyko, że nie jedząc rano, przybierzemy znacznie na wadze wynosi aż 35-50%! Oczywiście, nie bez znaczenia jest to, co zjemy.

– najlepiej spożywać na śniadanie pieczywa żytnie i razowe, które zawierają błonnik, witaminy z grupy B, węglowodany i białko. Nasz organizm musi się przebudzić, dajmy mu glukozę, która pochodzi z cukrów złożonych, a te znajdziemy w produktach pełnoziarnistych, warzywach oraz kaszach. Powinniśmy zrezygnować z ciężkiego pieczywa, na zakwasie, a także z białego, przetworzonego. Na dietetyczne śniadania polecam m.in. jajka, chudą wędlinę, twaróg, jogurt naturalny czy na przykład wędzonego łososia. Dodawajmy do śniadania także świeże owoce i warzywa. Można też jadać na śniadania owsiankę, a także zastąpić tradycyjne śniadanie pożywnym koktajlem.

– najmłodsi powinni pić soki. Owoce, warzywa dodadzą im energii, nauczą je także dobrych nawyków żywieniowych. Dorośli mogą sobie pozwalać na kawę o poranku. 

W to wyjątkowe święto zróbmy coś naprawdę pysznego!

Renata Kozieł – opiekun SU

Beata Smagór – pedagog szkolny