Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w SP nr 1

1 marca przypada Narodowe Święto Żołnierzy Wyklętych. „Żołnierze Wyklęci” to uczestnicy polskiego zbrojnego podziemia niepodległościowego, którzy od 1944r. walczyli przeciwko sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy komunistycznej. Przez zwalczający ich reżim nazywani byli „bandytami” i „faszystami”. Zakłamywano ich historię, wypaczano cel, o który walczyli, starano się wymazać ich ze społecznej pamięci.

Nasza szkoła włącza się w Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez cały tydzień od 2 marca do 6 marca 2020r.w holu na parterze będą prezentowane dwie wystawy  IPN „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963” oraz „Niezłomna, wyklęta, przywrócona pamięci. Danuta Siedzikówna Inka 19228-1946”. Ponadto uczniowie klas siódmych wezmą udział w VII Spotkaniu Edukacyjnym pt.: „Bohaterom Pamięć” w Kieleckim Centrum Kultury. Natomiast ósmoklasiści odwiedzą Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej- miejsce Pamięci Narodowej. W klasach czwartych, piątych i szóstych zostaną przeprowadzone lekcje historii na temat Żołnierzy Wyklętych.

Katarzyna Szostak

nauczyciel historii